ترزا می: رای پارلمان انگلیس آخرین شانس برگزیت است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنخست وزیر انگلستان با تاکید بر اعمال تغییراتی در طرح دولت برای خروج از اتحادیه اروپا، رای پارلمان به آن را آخرین شانس کشورش دانست

ترزا می نخست وزیر انگلستان تغییراتی در قانون برگزیت به پارلمان این کشور ارائه داده که براساس آن پارلمان می‌تواند در شرایط خاصی درباره برگزاری دومین همه‌پرسی برگزیت تصمیم‌گیری کند.

وی این پیشنهاد را “آخرین شانس” برای تصویب برگزیت عنوان کرد و گفت:

طرح جدید دولت به نگرانی‌های مخالفان درباره حقوق کارگران، توافقات تجاری، اتحادیه گمرکی اروپا و مسائل زیست‌محیطی پاسخ‌ می‌دهد. پارلمان همچنین بریتانیا می‌تواند در مورد دومین همه‌پرسی برگزیت رأی‌گیری کند. 

معتقد نیستم نباید رفراندم جدیدی برگزار کنیم. بهتر است نتایج رفراندوم اولی را اجرایی کرد؛ اما گرایش نمایندگان به برگزاری مجدد هم پرسی برگزیت را حس و به همین دلیل، برگزاری مجدد همه‌پرسی در طرح جدید دولت را مورد توجه قرار خواهم داد.

نمایندگانی هم که می‌خواهند رفراندوم دومی برگزار شود باید به لایحه جدید خود رأی بدهند. اجرایی کردن نتایج همه پرسی نخست ضروری است. باید به فکر یک راه حل باشیم و این آخرین بخت ماست”. 

رای‌گیری دوباره نمایندگان مجلس بر سر طرح دولت درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا اوایل ماه ژوئن برگزار خواهد شد.

-روند برگزیت

گفتنی است مردم بریتانیا ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ طی یک رفراندوم با ۵۲ درصد آرا به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند. 

پیش از این قرار بود ۲۹ مارس ۲۰۱۹ بریتانیا به طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شود اما پارلمان این کشور لایحه تعویق خروج این کشور از اتحادیه اروپا تا ۳۰ ژوئن را تصویب کرد. 

پارلمان بریتانیا نیز توافق برگزیت با اتحادیه اروپا را سه بار رد کرده بود. مجلس انگلستان همچنین لایحه‌ای را تصویب کرده بود که بر اساس آن دولت مجبور است برای دوری از برگزیت بدون توافق، از اتحادیه اروپا درخواست مهلت کند.