ترفند آندره آغاسی برای پیروزی بر حریف آلمانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ کلیپی [از فیلمی قدیمی] بازنشر شده است که در آن آندره آغاسی، ترفند غیرمعمول خود برای شکست رقیبش بوریس بکر را آشکار می‌کند.

آغاسی که هشت دوره قهرمان گرند اسلم بوده، در حالی بازنشسته شد که در مجموع ۱۰ بار در مقابل بکر (قهرمان شش دوره از همین مسابقات)، برنده و چهار بار بازنده شده بود. وی در سه دیدار اول خود مقابل این حریف آلمانی، شکست خورد. آغاسی آمریکایی، آغاز ضعیف رقابت خود با بکر را با هشت پیروزی پیاپی جبران کرد.

کلید موفقیت آغاسی، توانایی او در تشخیص جهت پرتاب توپ بکر، با توجه کردن به «نوک زبان» این حریف آلمانی بود.

آغاسی در سال ۲۰۱۷ به برنامه آن‌اسکریپتد گفته بود: «من متوجه حرکت غیرارادی او با زبانش شدم. شوخی نمی‌کنم. او طبق همان روال معمولش، خود را برای پرتاب توپ آماده می‌کرد و درست زمانی که می‌خواست توپ را پرتاب کند، زبان خود را بیرون می‌آورد. نوک زبانش یا وسط لب او بود یا در گوشه سمت چپ لب. اگر نوک زبانش، وسط لب بود، معلوم بود که می‌خواهد توپ را به وسط زمین یا به طرف من پرتاب کند اما اگر نوک زبان، گوشه لب بود، نشانه این بود که می‌خواهد توپ را دور از من پرتاب کند. سخت‌ترین قسمت کار، بازگرداندن توپ‌های او نبود. سخت‌ترین قسمت کار این بود که به او اجازه ندهم بفهمد که من می‌دانم. من مجبور بودم بیشتر وقت بازی در مقابل وسوسه خود برای پاسخ به توپ‌های او مقاومت کنم و تنها لحظه‌ای از اطلاعاتم استفاده کنم که می‌خواستم نتیجه بازی را برگردانم.»

آغاسی افزود که سرانجام او در جشنواره «اکتبرفست» این ماجرا را به بکر گفته است.

«ما بیرون رفتیم و با هم یک لیوان آبجو نوشیدیم و من نتوانستم این را فاش نکنم که راستی، آیا می‌دانستی که این کار را می‌کردی و جهت پرتاب توپ را لو می‌دادی؟»

«او داشت از صندلی می‌افتاد. به من گفت: من هر وقت از بازی به خانه برمی‌گشتم به همسرم می‌گفتم مثل این است که ذهن مرا می‌خواند. نمی‌دانستم که تو معنای نوک زبان مرا می‌فهمیدی.»
در روز ۲۹ آوریل ۱۹۷۰ در شهر نوادای لاس وگاس پسری بدنیا اومد که نامش رو “آندره کرک” گذاشتند.

پدرش که اصلیتی ایرانی داشت هنگامی که به ایالت متحده آمریکا نقل مکان کرد اسمش رو به امانوئل مایک تغییر داد. او در المپیک ۱۹۴۸ نماینده ایران در رشته بوکس بود و همیشه آرزوی این رو داشت که یک پسری داشته باشه که بتونه هر ۴ مسابقه گرند اسلم تنیس رو ببرد.

او وقتی آندره تنها ۴ ماه داشت با خودش قرار گذاشت سبدی بالای تختش قرار دهد و شبی یک توپ تنیس داخل آن می انداخت تا اینکه وقتی آندره تنها ۵ سال داشت دارای ۶۰ سبد بود که داخل هر یک ۳۰۰ توپ قرار داشت.