ترودو: کانادا به خانواده قربانیان هواپیمای اوکراین ۲۵ هزار دلار می‌پردازد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، اعلام کرد که کشورش به خانواده قربانیان کانادایی هواپیمای سرنگون‌شده اوکراین ۲۵ هزار دلار برای انجام کارهای لازم تشییع جنازه و سفر به ایران پرداخت می‌کند.

ترودو، روز جمعه ۲۷ دی، در یک نشست خبری گفت: «ما با خانواده قربانیان ملاقات و نیازهایشان را بررسی کردیم. برای کمک به آنها ۲۵ هزار دلار می پردازیم.»

نخست وزیر کانادا همچنین گفت: «هر کسی به وکیل برای مشاوره حقوقی احتیاج داشته باشد، رایگان آن را انجام می‌دهیم.»

او افزود: «در کانادا مردم گرد هم جمع شدند تا یاد قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراین را گرامی بردارند. این واقعه برای ما تراژدی ملی بود.»

ترودو ادامه داد کشورش خواستار انجام یک تحقیق جامع درباره سرنگونی هواپیمای اوکراین است.

این اظهارات نخست وزیر کانادا در حالی است که کمی پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران با همتای کانادایی خود در مسقط دیدار کرد. 

در این دیدار، دو طرف درباره همکاری‌های کنسولی، فنی و حقوقی میان ایران و کشورهایی که اتباع آنها در واقعه منهدم شدن هواپیمای اوکراین جان باختند، گفت‌وگو کردند.

ترودو نیز در این باره گفت: «وزیر خارجه ما با مقام‌های ایرانی در ارتباط است و خواستار اجرای عدالت برای قربانیان.»

نخست‌وزیر کانادا پیشتر در گفت‌وگو با نشریه گلوبال نیوز گفته بود اگر افزایش تنش‌های اخیر در منطقه نبود، شهروندان کانادایی سوار بر هواپیمای اوکراینی حالا زنده و در خانه پیش خانواده‌هایشان بودند.

ترودو روز جمعه افزود از ایران می‌خواهد جعبه‌های سیاه هواپیما را برای بازبینی به فرانسه بفرستد و تاکید کرد که تهران تخصص فنی و تجهیزات لازم برای تحلیل سریع جعبه‌های سیاه آسیب‌دیده هواپیما را ندارد

پیشتر پنج کشوری که تعدادی از شهروندانشان در انهدام این هواپیما با شلیک موشک سپاه پاسداران جان خود را از دست دادند، خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران به خانواده قربانیان این واقعه شدند و به تهران هشدار دادند که دنیا به واکنشش چشم دوخته است.

وزرای خارجه کانادا، بریتانیا، سوئد، اوکراین و افغانستان، روز پنج‌شنبه پس از برگزاری یک نشست مشترک هماهنگی به میزبانی کانادا در لندن، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که ایران باید زمینه یک «تحقیقات گسترده بین‌المللی، مستقل و شفاف و در دسترس کشورهای عزادار» را فراهم کند.

اما عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با ابراز «تعجب» از برگزاری این نشست، درباره اظهارات وزیر خارجه کانادا گفت: «معلوم نیست با چه انگیزه‌ای این اظهارنظرها و طلبکاری‌ها انجام می‌شود.»

موسوی، روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که همکاری ایران با این پنج کشور «بسیار روان و فراتر از انتظار» بوده است.

1 دیدگاه برای «ترودو: کانادا به خانواده قربانیان هواپیمای اوکراین ۲۵ هزار دلار می‌پردازد»

 • دی ۲۸, ۱۳۹۸ در t ۱:۵۰ ب٫ظ
  Permalink

  لاوروف: همزمان با سرنگونی هواپیمای اوکراینی ۶ جنگنده آمریکایی در مرز ایران در پرواز بودند

  https://news.gooya.com/2020/01/post-34304.phpلاوروف: همزمان با سرنگونی هواپیمای اوکراینی ۶ جنگنده آمریکایی در مرز ایران در پرواز بودند
  وزیر امور خارجه روسیه در ادامه ضمن اشاره به ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراین در ایران با تاکید بر اینکه قصد «تبرئه کسی را ندارد» خاطرنشان کرد: «اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد ایران در زمان هدف قرار گرفتن هواپیما در انتظار حمله‌ای از جانب آمریکا بوده‌ است.»
  ———————————–
  هیچ تردیدی وجود ندارد که این رژیم ساخت روسیه ، مورد حمایت روسیه ، و شریک جنایات روسیه است .
  گوادلوپیست ها مزدوران روسیه هستند
  تحلیل گری که به این حمایت ها و خط دادن های روسیه سر بزنگاه ها ، به ملاها ، برای ادامه دروغگویی ، تحریک ، جنایت ، تروریسم بین المللی ، سرکوب داخلی و انداختن گناهان به گردن امریکا وا سرائیل ، هیچ اشاره ای نمی کند ، بلکه انرا سانسور میکند و به جای ان توهمات روسی خودش را که ۸۰ سال است از مسکو می اید ، ر ا تکرار میکند ​، شک نکنید مزدور ملاهای روسی و روسیه ا ست .
  چرا نباید روسیه پشت ملاها باشد در امریکا ستیزی ؟ چه کسی از این امریکا ستیزی سود می برد ؟ روسیه ، نفت و گاز ، لوله گاز ، فروش موشک هایی که یا خاموش هستند ، یا هواپیمای مسافربری میزنند ، به جای کروز ، تحمیل اسد به مردم سوریه ، حفاظت مجانی از منافع روسیه و ژئوپلیتیک روسی ، در منطقه و جهان ، ….
  امروز لاوروف غیر مستقیم می گوید که روسیه به ملاها اطلاعات غلط داده تا انها هواپیمای مسافربری را بزنند ، یا خودشان زده اند ، تا با ایجاد بحران خود ساخته ، مثلا توجه را از کشتار مردم در ابان ماه منحرف کنند و حالا وقاحت را بالا برده پس از آنکه مجبور شدند اعتراف کنند چون ویدیو ها امد ، رفتند روی پلان ب ، یعنی از طریق روسیه مدعی هستند ، امریکایی ها دخیل بوده اند !!!! از طریق مزدوران روسیه هم سعی کردند بگویند که امریکا پارازیت انداخته و جم کرده و چه و …. که هیچ کسی نپذیرفت .
  اینکه ملیحه و دولت ابادی و فرخ و نیکفر و گنجی و افشاری و برقعی و روشندل و …..مستقیما از این رژیم هنوز دفاع میکنند ، و هنوز سعی میکنند مردم را هوادار ان بنامند ، و گوادلوپیست ها ، مارکسیست های روسی نقابدار ، سکولار دموکرات خلقی ها ( که حالا خودشان را محور اصلی سلطنت طلبی می دانند ) ، ملی مذهبی ها ، با نقاب اپوزیسیون همان تبلیغات را غیر مستقیم با تبلیغ دروغ که مردم همان ساندیس خوران هستند ! یا اینکه مردم توهم ناسیونالیستی ! دارند ، برای خامنه ای و نظام فاسد ناکار امد روسی او می کنند .
  این همه توهم مارکسیستی امریکا ستیز را ندیده می گیرند ، این همه منافع و حمایت های مزدوران روسیه و روسیه و خودشان از سیاست های امریاک ستیزانه خامنه ای را هیچ می گیرند ، به دروغ ساندیس خوری که مساله اش سوریه است و نابود کردن ایران پای حفاظت اسد برای روسیه و رویای بازگرداندن نفوذ روسیه به منطقه و افریقا و امریکای جنوبی ، را توهم ناسیونالیستی ! کدام ناسیونالیسم ؟ اینکه همش روسیه و سوریه است . بله برای مارکسیست ها روسیه و سوریه میهن هستند و باید ایران را فدای انها کرد . توهم عنتر ناسیونالیستی درست ا ست .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.