ترور با «ربات قاتل» از راه دور؛ نیویورک تایمز: عملیات ترور فخری‌زاده ظرف تنها ۶۰ ثانیه و با شلیک ۱۵ گلوله انجام شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_در این گزارش از قول «برخی مقام‌های آگاه» نوشته شده است که در عملیات ترور فخری‌زاده از یک مسلسل سنگین مجهز به هوش مصنوعی که قابلیت کنترل از هزاران کیلومتر دورتر و از طریق ماهوراه را دارد استفاده شده است.

این مسلسل در هر دقیقه ۶۰۰ گلوله شلیک می‌کند و وزن آن حدود یک تن است؛ به همین دلیل قطعات آن به تدریج وارد ایران شد و بعدا ماموران موساد آن را در داخل ایران مونتاژ کردند.

این گزارش شرح مفصلی از رصد فعالیت‌ها و حرکات فخری‌زاده توسط موساد حداقل از سال ٢٠٠٧ و سپس تهیه و تدارک عملات ترور در اواخر ٢٠١٩ و اوایل ٢٠٢٠ ارائه می‌دهد. به گفته منابع نیویورک تایمز، این نخستین بار بود که از چنین سلاح پیشرفته‌ای در یک آزمایش عملیاتی استفاده شد و موفقیت آن «جهان اطلاعاتی و جاسوسی» را دگرگون کرد.

بر اساس این گزارش، کل عملیات ظرف کمتر از ۶۰ ثانیه به انجام رسید، طی آن ۱۵ گلوله شلیک شد، و به هیچ‌کس دیگر جز فخری‌زاده آسیبی نرسید.

واکنش ملایم ایران و کلید زدن «طرح ترور فخری‌زاده»

در قسمتی از این گزارش با اشاره به اینکه مقام‌های آمریکایی در جلسات مختلف در خصوص طرح چگونگی اجرایی شدن این عملیات با اسرائیل همکاری کردند آمده است که واکنش نسبتاً ملایم ایران نسبت به کشته شدن قاسم سلیمانی در ژانویه ۲۰۲۰ موجب تشویق مقامات این کشورها شده است به این دلیل که «معلوم بود که ایرانی‌ها یا قادر به پاسخگویی شدیدتر نیستند یا تمایلی به آن ندارند.»

محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و از دست اندرکاران برنامه اتمی و موشکی ایران بود. او در تاریخ ۷ آذر ۱۳۹۹ ترور شد.

گفتنی است، یوسی کوهن، رئیس سابق موساد پیش‌تر در مصاحبه‌ای با «شبکه ۱۲» تلویزیون اسرائیل، عملیات اطلاعاتی این کشور علیه ایران از جمله سرقت اسناد هسته‌ای و ترور محسن فخری‌زاده را فاش کرد و گفت: «دوستان عزیز، ما در میان شما نفوذ کرده‌ایم.»

او ضمن شرح دقیقی از عملیات ۲۰۱۸ درباره چگونگی سرقت بایگانی هسته‌ای ایران از گاوصندوق‌های موجود در انبار تهران توسط موساد، تأیید کرد فخری زاده، برای سالها زیر نظر بوده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران نیز بارها از وجود «باند فاسد امنیتی» در نهادهای اطلاعاتی ایران سخن گفته بود، او مدعی شد که «رئیس میز مبارزه با نفوذ اسرائیل در ایران، خود جاسوس اسرائیل است.»

به گفته رئیس جمهوری پیشین ایران: «هر کس ادعا کند که خط نفوذ اسرائیل تنها همان یک نفر در وزارت اطلاعات است به دنبال پنهان‌کردن شبکه نفوذ اسرائیل در ایران است.»