ترکیه، آمریکا و روسیه را به اجرای تعهداتشان در شمال سوریه فراخواند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت آمریکا و روسیه به عنوان طرف‌های توافق ۱۷ اکتبر و ۲۲ اکتبر با ترکیه باید به تعهدات خود درباره منطقه امن در شمال سوریه عمل کنند

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه طی سخنانی پس از نشست کابینه دولت در آنکارا اظهار داشت: “مجددا تاکید می کنیم که آمریکا به عنوان طرف توافق ۱۷ اکتبر و روسیه به عنوان طرف توافق سوچی در تاریخ ۲۲ اکتبر باید به تعهدات خود در چارچوب این توافقات عمل کنند”.

وی همچنین درباره تصمیم آمریکا درباره شهرک‌های غیرقانونی یهودی‌نشین اظهار داشت:” این اظهارات تاسف‌بار که به منزله زیرپا گذاشتن قوانین بین‌المللی و حقوق فلسطینیان است را رد و آن را محکوم می‌کنیم”.

کالین افزود:” آمریکا با استفاده از عبارت «شهرک» کلمه‌بازی می‌کند، مناطق مذکور نه شهرک بلکه اراضی اشغالی به شمار رفته و متعلق به مردم فلسطین است”.

او تصریح کرد:” ما به هیچ وجه اشغال اراضی فلسطین در کرانه باختری، قدس، نوار غزه یا جای دیگری را نخواهیم پذیرفت و تا دست‌یابی مردم فلسطین به آزادی خود و اجرای راه‌حل تشکیل دو دولت مستقل، از آرمان به‌حق و مشروع این مردم حمایت خواهیم کرد”.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد: “رئیس‌جمهور اردوغان و سران فرانسه، آلمان و انگلیس پس از اجلاس ناتو نشست چهارجانبه انجام خواهند داد”.