ترکیه: برای ۲ مشاور سابق «بن سلمان» به دلیل قتل خاشقجی حکم بازداشت صادر شد

 

 

نگام ، بین الملل _ دادستانی استانبول برای ژنرال «احمد العسیری» معاون سابق سازمان اطلاعات و همچنین «سعود القحطانی» از مشاوران نزدیک «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی حکم بازداشت صادر کرد. این دو مقام سابق عربستانی متهم به مشارکت در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی و سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست هستند.

 

 

به گزارش جماران دادستان کل استانبول حکم بازداشت دو مسئول عربستانی بلندپایه نزدیک به ولیعهد عربستان سعودی به اتهام دست داشتن در قتل« جمال خاشقجی» روزنامه نگار عربستانی در کنسولگر ی ریاض در استانبول را صادر کرد.

به گزارش رویترز، برخی مسئولان ترکیه اعلام کردند که دادستان کل استانبول حکم بازداشت دو مسئول عربستانی بلندپایه نزدیک به ولیعهد عربستان سعودی به اتهام دست داشتن در قتل« جمال خاشقجی» روزنامه نگار عربستانی در کنسولگر ی ریاض در استانبول را صادر کرد.

دادستانی استانبول برای ژنرال «احمد العسیری» معاون سابق سازمان اطلاعات و همچنین «سعود القحطانی» از مشاوران نزدیک «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی حکم بازداشت صادر کرد. این دو مقام سابق عربستانی متهم به مشارکت در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی و سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست هستند.

دو مسئول ترکیه ای در این زمینه گفتند که دادستانی استانبول به این نتیجه رسیده است که القحطانی و عسیری « قویا مظنون» به مشارکت در برنامه ریزی برای قتل خاشقجی داخل کنسولگری عربستان در استانبول در دوم ماه اکتبر گذشته هستند.

عربستان سعودی القحطانی و عسیری را در ماه اکتبر از پست های شان برکنار کرد.

یکی از مسئولان ترکیه ای گفت که « اقدام دادستانی استانبول برای صدور حکم بازداشت القحطانی و عسیری بازتاب دهنده این است که ترکیه به این نتیجه رسیده که حکومت عربستان سعودی تدابیری رسمی علیه این دو مظنون اتخاذ نمی کند.»

بنابراین گزارش، جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی و سردبیر سابق روزنامه «الوطن» و ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشد.

خاشقجی ۵۹ ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و پیش از ناپدید شدنش قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج او از کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل ۱۵ مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

در پی فشارهای بین المللی گسترده عربستان به قتل خاشقی در کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد. عربستان سعودی در بیانیه‌ای رسما کشته شدن جمال خاشقجی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول را تأیید کرد. دادستان کل عربستان سعودی در این بیانیه مدعی شد خاشقجی بعد از «درگیری» با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری جان خود را از دست داد و ۱۸ شهروند سعودی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.

اگرچه عربستان در نهایت موضوع مرگ آقای خاشقجی در داخل ساختمان کنسولگری را پذیرفت، اما مقامات این کشور از سرنوشت جسد اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

در پی این حادثه آمریکا ۱۷ تبعه عربستان سعودی از جمله مشاور سابق ولیعهد عربستان را به دلیل نقش شان در قتل «جمال خاشقجی» تحریم کرد.

آمریکا سعود القحطانی مشاور ارشد سابق محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و «محمد العتیبی» سرکنسول این کشور در استانبول را به همراه ۱۵ شهروند دیگر عربستان سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقجی در استانبول تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای تحریم این افراد را در چارچوب قوانین حقوق بشری «ماگنیتسکی» عنوان کرده است.

بر این اساس «ماهر مطرب» معاون العتیبی نیز در لیست تحریم آمریکا قرار گرفته است.

در پی آن دولت آلمان نیز ۱۸ شهروند عربستان مرتبط با قتل خاشقجی را تحریم کرد و اعلام کرد که ورود آنها به آلمان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع شده است.

دولت فرانسه نیز اعلام کرد که کرد که در پی قتل خاشقجی عربستان را تحریم کرده است. این تحریم شامل ممنوعیت ورود ۱۸ عربستانی به فرانسه به دلیل دست داشتن در قتل خاشقجی می شود.

دولت کانادا نیز اعلام کرد که عربستان را به دلیل قتل«جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی تحریم کرده است.

دولت کانادا اعلام کرد که ۱۷ تبعه عربستانی را به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی تحریم کرده است.

وزارت خارجه کانادا با صدور بیانیه ای تأکید کرد که این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر و مصادره کردن دارایی ها می شود.