ترکیه به‌دنبال یافتن راه‌حلی مناسب برای حل چالش همیشگی‌اش با یونان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ وزیر دفاع ملی ترکیه با تاکید بر اینکه آنکارا در روابط با آتن همیشه خواستار روابط دوستانه و همسایگی خوب است، خواستار دستیابی به یک راه‌حل مناسب و عادلانه در چارچوب حقوق و قوانین بین‌المللی شد.


خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه در مراسم به آب انداختن ناوچه استانبول حاصل پروژه MİLGEM که در مقر فرماندهی کشتی سازی استانبول برگزار شد٬ اظهار داشت: در روابط خود با یونان همیشه خواستار روابط دوستانه و همسایگی خوب هستیم؛ امیدواریم در مذاکرات با یونان٬ موضوعات در چارچوب حقوق، قانون و حقانیت مورد ارزیابی قرار گرفته و به یک راه‌حل مناسب دست یابیم.


آکار با تاکید بر اینکه ترکیه همیشه به حقوق و مقررات بین‌المللی پایبند است، گفت: انتظار ما از همسایه‌مان (یونان) احترام به حقوق ما در دریای اژه و مدیترانه شرقی و همچنین اجتناب از اقداماتی است که موجب سوءتفاهم می‌شود.


وزیر دفاع ملی ترکیه با اشاره به پیشرفت چشمگیر کشور در حوزه صنایع دفاعی اذعان داشت: ترکیه و منطقه با خطرات و تهدیدهای زیادی مواجه است و به همین دلیل پیشرفت در حوزه صنایع دفاعی برای حفاظت و تأمین امنیت ۸۳ میلیون شهروندمان از اولیوت‌های ما است.


وی تصریح کرد: ترکیه در شرایط خاص جغرافیایی دریای اژه از حقوق و منافعی برخوردار است. در این دریا، نباید اقداماتی صورت بگیرد که آزادی دریانوردی و دسترسی به دریای آزاد برای کشور ما و کشورهای ثالث را محدود کند.


آکار تاکید کرد: انتظار ما از همسایگانمان این است که به قوانین بین المللی احترام گذشته و از اقدامات و اظهارات علیه کشورمان در دریای اژه و مدیترانه شرقی اجتناب کنند.