ترکیه به اظهارات مقامات آمریکایی در مورد آیا صوفیه واکنش نشان داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامحامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در رابطه با اظهارات وزارت امور خارجه آمریکا درباره آیاصوفیه گفت: هیچ کسی نمی‌تواند با اصطلاحاتی همچون ‘هشدار می‌دهیم’ و ‘دیکته می‌کنیم’ درباره حق حاکمیت‌مان اظهار نظر کند.

به گزارش ت رت فارسی، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در رابطه با اظهارات وزارت امور خارجه آمریکا درباره آیاصوفیه گفت: هیچ کسی نمی‌تواند با اصطلاحاتی همچون ‘هشدار می‌دهیم’ و ‘دیکته می‌کنیم’ درباره حق حاکمیت‌مان اظهار نظر کند.

آکسوی با انتشار جوابیه‌ای ضمن اشاره به اینکه «از این اظهارات متحیر هستیم»، گفت: در راستای حفاظت از آزادی ادیان و عقیده که توسط قانون اساسی و قوانین تضمین شده٬ اقدامات مهمی برای همه شهروندانمان بدون اعمال هیچ گونه تبعیضی انجام می‌دهیم.

وی همچنین تصریح کرد: از تمامی میراث فرهنگی و تاریخی کشور از جمله آیاصوفیه با دقت و حساسیت تمام حفاظت و نگهداری می‌کنیم. آیاصوفیه نیز همانند سایر میراث فرهنگی ترکیه٬ در حیطه حاکمیت کشورمان است. هر نوع تصمیم در خصوص آن مربوط به امور داخلی کشورمان محسوب می‌شود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه آمریکا درباره آیاصوفیه گفت: ترکیه آیاصوفیه را از صد سال پیش تاکنون به عنوان موزه مدیریت می‌کند، دولت ترکیه را به حفظ وضع موجود و ادامه دست‌رسی همه به این مکان تاریخی فرا می‌خوانیم.

پمپئو با بیان اینکه آیاصوفیه با قدمت ۱۵۰۰ ساله خود، نمونه‌ای به سبک مذهبی در حوزه فن و هنر است، افزود: با موزه ماندن آیاصویه همه انسان‌ها از سراسر جهان می‌توانند از آن بازدید کنند.

گفتنی است که آیاصوفیه در پی فتح استانبول در روز ۲۹ مه ۱۴۵۳ توسط فاتح سلطان محمد، از کلیسا به مسجد تبدیل و اولین نماز جمعه استانبول نیز در ایاصوفیه اقامه شد. این مسجد در سال ۱۹۳۴ از مسجد به موزه تبدیل شد.