ترکیه به اظهارات مقام آمریکایی در خصوص دیدار اردوغان با مقامات حماس واکنش نشان داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره دیدار رئیس‌جمهور اردوغان با مقامات حماس را «گستاخانه» خواند

به گزارش ت رت فارسی، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای اظهارات مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره دیدار رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور کشور با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس و هیئت همراه وی را «گستاخانه» خواند.

وی اظهار داشت: حماس، جنبشی است که با انتخابات دموکراتیک در غزه بر سر قدرت آمده و واقعیت مهمی در منطقه را تشکیل می‌دهد. بدین دلیل اقداماتی از قبیل معرفی نماینده مشروع این جنبش به‌عنوان «تروریست» به تلاش‌ها برای تضمین صلح و ثبات منطقه کمک نمی‌کند.

آکسوی تاکید کرد: کشوری که آشکارا از پ.ک.ک حمایت و از سرکرده فتو میزبانی می‌کند، حق ندارد در این زمینه به کشورهای ثالث چیزی بگوید.

وی افزود:‌ دولت آمریکا حماس را که یکی از طرف‌های تلاش‌ برای آشتی بین گروه‌های فلسطینی است، گروه تروریستی اعلام و دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن را تعطیل کرد. به این صورت ارتباط خود با دولت و مردم فلسطین را قطع کرده و خود را از واقعیت‌های منطقه دور نگه داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه همچنین از دولت آمریکا خواست از قدرت و نفوذ خود در منطقه فقط در راستای منافع اسرائیل استفاده نکند و با پیگیری سیاست‌های متعادل در تلاش‌های برای یافتن راه‌حل صمیمانه‌ای برای مناقشه بین اسرائیل و فلسطین مشارکت کند.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای حماس را گروه تروریستی خوانده و اعلام کرد که دیدار رئیس‌جمهور ترکیه با مقامات حماس باعث انزوای این کشور در جامعه بین‌المللی می‌شود و به منافع مردم فلسطین آسیب می‌زند.