ترکیه به بازدید پمپئو از مراکز مسکونی غیرقانونی در کرانه باختری واکنش نشان داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت امور خارجه ترکیه: پمپئو با این سفر قصد مشروعیت‌بخشی به اقدامات غیرقانونی اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین را دارد

وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای ضمن اعتراض به بازدید مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از شهرک‌های غیرقانونی یهودی‌نشین در کرانه باختری، اعلام کرد که پمپئو با این سفر قصد مشروعیت‌بخشی به اقدامات غیرقانونی اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین را دارد.

در بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه با اشاره به اینکه بازدید پمپئو از یک شهرک‌ اسرائیلی در کرانه باختری نقض قطعنامه شماره ۲۳۳۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد و حقوق بین‌الملل است، از آن به عنوان اقدامی بسیار مخاطره‌آمیز یاد شد.

همچنین در بیانیه فوق آمده است: “واشنگتن قصد دارد با این بازدید به اقدامات غیرقانونی اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین مشروعیت بخشد. چنین اقدامات یک جانبه و غیرمسئولانه نمی‌تواند تلاش‌های بین‌الملل جهت ‌حل مساله فلسطین- اسرائیل، قطعنامه‌های سازمان ملل و حق و آزادی‌های مردم فلسطین را از بین ببرد”.

وزارت امور خارجه ترکیه همچنین تاکید کرد: “به دفاع از حقوق مشروع برادران فلسطینی خود و حمایت از مسئله آنها ادامه خواهیم داد”.