ترکیه تمام تمهیدات لازم برای مبارزه موثر با ویروس کرونا را اندیشیده و پیاده کرده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامترکیه یک طرح عملیاتی ویژه ای علیه ویروس کووید-۱۹ تهیه کرده و در حال اجرا کردن ان است.

ترکیه به رغم عدم مشاهده شدن بیماری ناشی از نوه جدید ویروس کرونا در این کشور، یک طرح عملیاتی ویژه ای علیه ویروس کووید-۱۹ تهیه کرده و در حال اجرا کردن ان است.

ترکیه، یکی از کشورهایی است که به محض مشاهده شدن بیماری ناشی از نوع جدید ویروس کرونا در چین وارد عمل شده و تشکیلات بهداشتی و درمانی خود را در راستای مقابله با این بیماری همسو کرده است.

“راهنمای بیماریهای ۲۰۱۹-nCoV” توسط هیئت علمی وزارت بهداشت تهیه و در تاریخ ۱۴ ژانویه منتشر شده و در دسترس عموم قرار گرفته است.

با ظهور ویروس در روز ۲۱ ژانویه در چین، تیم هایی از اداره کل مرزها و بهداشت سواحل ترکیه، به شرکت های هواپیمایی و شرکت های حمل و نقل زمینی  در کشورهشدار دادند تا تمامی اقدامات لازم را در قبال کشورهای آلوده و بخصوص چین انجام دهند.

جلسه هیئت علمی با دانشگاهیان با تجربه در تاریخ ۲۲ ژانویه برگزار شد. در همان روز پروازهای ووهان – استانبول که توسط یک شرکت هواپیمایی چینی انجام می شد متوقف شد.

در تاریخ اول فوریه هواپیمای نظامی ترک که برای آوردن شهروندان ترکیه به ووهان چین رفته بود ، با  42 نفر به کشور بازگشت.

از ۵ فوریه ، همه پروازها از و به چین متوقف شد.

با مشاهده ویروس در ایران ، دروازه های مرزی بین دو کشور از ۲۳ فوریه بسته شد. بعداً محدودیت هایی برای حمل و نقل هوایی اعمال شد. دیروز شهروندان ترکیه از این کشور منتقل شدند.

در این زمینه کلیه خدمات درمانی اطلاع رسانی شده و آمادگی های لازم انجام شده است. اقدامات لازم در بیمارستان ها انجام شده و بیمارستان های مرجع نیز تعیین شده اند.

در این بیمارستان ها اتاق ها جداسازی شده است.

داروهای ضد ویروسی به اندازه کافی تولید شده و انبارها پر شده اند.

برای محافظت در برابر بیماری ویروس کرونا، ماسک و تجهیزات پزشکی و لباس برای پرسنل پزشکی تهیه شده است.

کیت تشخیصی بومی برای Kovid-19 به صورت انبوه ساخته شده که تشخیص نتایج را بین ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه امکان پذیر می کند.

کووید-۱۹ نخستین بار در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین شناسایی شده و بیش از ۸۰ هزار نفر در سراسر جهان را مبتلا ساخته است. شمار قربانیان این ویروس نیز براساس اخبار رسمی کشورها تاکنون به ۲۷۰۰ نفر رسیده است.

– ویروس کرونا

علائم این ویروس ۸۰ درصد شبیه به سندرم حاد تنفسی «سارس» بوده و از طریق سرفه و عطسه به دیگران سرایت می کند. در حالی که اولین علائم ویروس کرونا به تب بالا، گلودرد، سرفه، تنگی نفس و اسهال ظاهر می شود، در مراحل بعدی باعث ذات الریه و نارسایی کلیه شده و در نهایت ممکن است منجر به مرگ فرد شود.

واکسنی برای این ویروس تاکنون وجود ندارد و تنها راه نجات از آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار زیر نظر پزشکان در قرنطینه است. مقامات چینی از شهروندان این کشور خواسته‌اند از حضور در اماکن شلوغ و عمومی خودداری کنند. این ویروس از طریق مسافران به خارج از چین نیز سرایت و نگرانی‌هایی را در سراسر جهان ایجاد کرده‌ است.