ترکیه: درباره پرونده خاشقجی پاسخ مناسبی دریافت نکرده‌ایم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه اعلام کرد به درخواست ما جهت همکاری درباره پرونده قتل جمال خاشقجی پاسخ رضایت‌بخشی داده نشده است

 

عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه پس از نشست شورای مرکزی آن در آنکارا خطاب به خبرنگاران اظهار داشت: به درخواست ما جهت همکاری درباره پرونده قتل جمال خاشقجی پاسخ رضایت‌بخشی داده نشده است.

وی در مورد تحولات اخیر ونزوئلا نیز تصریح کرد: “ما حامی مردم ونزوئلا و برای قانون اساسی و رئیس‌جمهور منتخب این کشور احترام قائل هستیم. معرفی فرد دیگری به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا اقدامی کاملا توهین‌آمیز است”.

چلیک درباره اعلام ۲۴ آوریل به‌عنوان «سالروز نسل‌کشی ارامنه» توسط امانوئل ماکرون نیز گفت: “فرانسه باید از لحاظ حقوقی پاسخگوی تاریخ باشد. جنایت و نقض حقوق بشر توسط این کشور در کامرون الجزایر از جمله این مسائل تاریخی است”.

او در رابطه با پیشنهاد ترکیه برای ایجاد منطقه امن در سوریه خاطرنشان کرد:
“نمی‌توان گفت که فضای گفتگوهای مثبت با ترامپ به دیدارهای رده‌پایین نیز سرایت کرده است. نگرانی‌های امنیتی ترکیه را هرگز نمی‌توان نادیده گرفت و از آن به عنوان ابرازی برای چانه‌زنی استفاده کرد”.

سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه درباره نقض حقوق مسلمان اویغور در منطقه خودمختار سین‌کیانگ چین نیز گفت: برای امنیت و تمامیت ارضی چین اهمیت قائلیم، اما بازداشت‌ خودسرانه و دسته‌جمعی بیش از یک میلیون مسلمان اویغور اصلا مشروع و پذیرفتنی نیست.