ترکیه در تولید محصولات کشاورزی در صدر اروپا قرار دارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ترکیه طی ۱۰ سال گذشته در زمینه تولید محصولات کشاورزی در جایگاه اول اروپا و در مقام هفتم جهان قرار دارد.

به گزارش آناتولی، طبق داده‌های وزارت کشاورزی و جنگلداری ترکیه مربوط به سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹، ترکیه در تولید محصولات کشاورزی در اروپا در جایگاه اول و در جهان نیز در مقام هفتم قرار دارد.

میزان تولید محصولات کشاورزی کشور طی سال گذشته با ۲۰ درصد افزایش در مقایسه با سال قبل به ۳۳۳.۳ میلیارد لیر رسیده که این رقم به‌عنوان رکورد بیشترین میزان تولید در طول تاریخ جمهوری ترکیه ثبت شد.

حجم تولید محصولات گیاهی نیز طی سال گذشته به‌رغم تاثیرات منفی همه‌گیری کرونا، نسبت به سال قبل ۷.۶ درصد رشد داشته و از حیث مقدار به ۱۲۶.۱ میلیون تن رسید. این میزان از نظر ارزش نیز با ۲۴.۲ درصد ارتقا به ۲۴۵.۲ میلیارد لیر افزایش یافت.

ترکیه در تولید فندق، گیلاس، انجیر، زردآلو، بنه و خشخاش در مقام اول؛ در تولید خربزه، هندوانه، آلبالو، خیار، خرنوب و نخود در رده دوم؛ در تولید ماندارین و سیب در رتبه سوم؛ در تولید پسته، توت‌فرنگی، کستانه، گردو و عدس نیز در جایگاه جهارم جهان قرار دارد.

ترکیه در تولید چغندر قند در رده پنجم؛ در تولید لیمون و انگور در رتبه ششم؛ در تولید پنبه نیز در ردیف هفتم جهان است.

میزان تولید سالانه فندق در سراسر جهان حدود ۱.۱ میلیون تن رقم می‌خورد که ۶۹ درصد از این میزان در ترکیه تولید می‌کند و در کل میزان تولید بنه در جهان نیز سهم ۲۶ درصدی دارد. سالانه در سراسر جهان ۶۶۶.۶ میلیون تن بنه تولید می‌شود.

همچنین سهم کشور در کل میزان تولید گلاس در جهان که حدود ۲.۶ میلیون تن است، ۲۶ درصد رقم می‌زند.

در حالی که سالانه ۱.۳ میلیون تن انجیر در جهان تولید می‌شود و ترکیه با سهم ۲۴ درصدی در تولید این محصول در صدر قرار دارد. ترکیه همچنین در زمینه تولید زردآلو نیز با سهم حدود ۲۴ درصدی در جایگاه اول و در صادرات آرد گندم در رده اول؛ در صادرات ماکارونی در رده دوم؛ در تولید میوه در رده پنجم؛ در تولید سبزیجات در رده چهارم جهان قرار دارد. همچنین سال گذشته به ۲۰۵ کشور ۱۹۸۲ نوع محصولات کشاورزی صادر کرده و درآمد ۲۰.۷ میلیارد دلاری دریافت کرد.