ترکیه: دستیابی به راه حل پایدار مستلزم احترام به اصول همسایگی و حقوق بین‌المللی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه: شورای اتحادیه اروپا اسیر دستورها و باج‌خواهی‌های دو کشور عضو خود شده است

به گزارش ت رت فارسی، ترکیه اعلام داشت، اتحادیه اروپا باید یونان و بخش روم نشین قبرس را به خویشتن داری فراخواند.

حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه با اشاره به اینکه، اگر اتحادیه اروپا می‌خواهد سهمی در روند برقراری صلح، رفاه و ثبات در مدیترانه شرقی داشته باشد، باید با حفظ بی‌طرفی رفتار صادقانه داشته باشد، اظهار داشت، این نهاد باید یونان و بخش روم نشین قبرس را به خویشتن داری فراخواند.

آکسوی به سوالی در رابطه با اظهارات مقامات شورای اتحادیه اروپا که در پایان ویدئو کنفرانس دیروز ایراد کردند، پاسخ کتبی داد.

آکسوی با تاکید براینکه، شورای اتحادیه اروپا اسیر دستورها و باج‌خواهی‌های دو کشور عضو خود شده است، گفت، اگر اتحادیه اروپا می‌خواهد سهمی در روند برقراری صلح، تامین رفاه و ثبات در مدیترانه شرقی داشته باشد، باید با حفظ بی‌طرفی رفتار صادقانه داشته باشد. اتحادیه اروپا به جای کشورمان که قصد مذاکره و همکاری دارد، باید بخش روم‌نشین قبرس و یونان را به خویشتن‌داری فراخواند. زیرا این کشورها با بهره‌برداری از عضویت خود در اتحادیه اروپا منافع این نهاد را خدشه‌دار می‌کنند و باعث تشدید تنش می‌شوند.

آکسوی در ادامه افزود،  ترکیه به ‌عنوان کشوری که همواره بر لزوم مذاکرات در چارچوب اصول همسایگی و حقوق بین‌المللی برای دست‌یابی به یک راه‌حل پایدار تاکید کرده، آماده است بدون انصراف از حقوق خود از هرگونه اقدام مثبت در قبال این موضوع استقبال کند.