ترکیه دعوت خود از وزیر انرژی اسرائیل برای شرکت در نشست دیپلماسی آنتالیا را پس گرفت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ترکیه دعوت خود از وزیر انرژی اسرائیل برای شرکت در نشست دیپلماسی آنتالیا را به دنبال حملات این کشور به مسجد الاقصی پس گرفت.

به گزارش خبرنگار آناتولی ترکیه دعوت خود از یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل برای شرکت در نشست دیپلماسی آنتالیا را به دنبال حملات این کشور به مسجد الاقصی پس گرفته است.

براین اساس، اطلاعات مربوط به پس گرفتن این دعوت طی نامه‌ای از سوی سفارت ترکیه در تل‌آویو به مقامات اسرائیل ابلاغ شده است.

در این نامه دلیل لغو این دعوت حملات اخیر اسرائیل علیه فلسطینی‌ها اعلام شده است.

نشست دیپلماسی آنتالیا قرار است در روزهای ۱۸-۲۰ ژوئن امسال برگزار شود.

گفتنی است، نظامیان اسرائیل جمعه گذشته با استفاده از گلوله، گاز اشک آور و بمب صوتی به محوطه مسجدالاقصی حمله کردند و بر اساس گزارش جمعیت هلال احمر فلسطین در این حملات حدود ۶۰۰ نفر زخمی شدند.

نظامیان اسرائیل و شهرک‌نشینان یهودی از آغاز ماه مبارک رمضان حملات به فلسطینیان در قدس اشغالی به ویژه در منطقه باب العامود مسجدالاقصی و محله شیخ جراح را تشدید کرده‌اند.

گروه‌های مقاومت فلسطین به اسرائیل برای خروج پلیس این کشور از مسجد‌القصی و آزادی بازداشت شدگان منطقه شیخ جراح تا ساعت ۱۸ به وقت اسرائیل مهلت داده بود.

با پایان مهلت تعیین شده توسط گرو‌های مقاومت فلسطینی برای خروج نیروهای امنیتی اسرائیل از مسجدالاقصی و آزادی بازداشت شدگان فلسطینی منطقه شیخ جراح، در برخی از مناطق اسرائیل آژیرهای خطر به صدا درآمده است.

بنا به اعلام ارتش اسرائیل در منطقه قدس غربی و شهر بیت‌الشمس آژیرهای خطر فعال شده‌اند.

در این راستا، شبکه تلویزیونی ۱۲ اسرائیل اعلام کرد که شش موشک از سمت نوار عزه به قدس غربی و شهر بیت الشمس شلیک شده است.

از سوی دیگر پارلمان اسرائیل در ادامه این رویدادها تخلیه شده و راهپیمایی حمل پرچم «روز قدس» یهودیان نیز خاتمه یافت.

ابو عبیده، سخنگوی گردان‌های عزالدین القسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» نیز با تایید شلیک موشک‌ها از نوار عزه، تصریح کرد که این اقدام در پاسخ به حملات و جنایات اسرائیل در منطقه شیخ جراح صورت گرفته است.

بر اساس آخرین اطلاعیه وزارت بهداشت فلسطین، شمار شهدا در غزه به ۲۸ نفر و مجروحان نیز به ۱۵۲ تن افزایش یافته است.

رئیس دولت فلسطین اعلام کرد به دلیل شهادت شمار زیادی فلسطینی در حملات اسرائیل، همه جشن‌ها به مناسبت عید فطر را لغو و در عزای شهدا پرچم‌ها را نیمه افراشته می‌کنیم.

سخنگوی گردان‌های عزالدین القسام به اسرائیل ۲ ساعت مهلت داد تا محاصره نمازگزاران در مسجد الاقصی را رفع کند.

در پی حملات اسرائیل به فلسطینیان در مسجد الاقصی و نوار غزه و نیاز فوری به کمک‌ها و تجهیزات پزشکی، سازمان هلال احمر ترکیه دارو و تجهیزات پزشکی به ارزش ۵۰۰ هزار لیر به هلال احمر فلسطین ارسال کرد.