ترکیه: هر جنگنده اماراتی که وارد حریم دریایی ما شود، سرنگون خواهد شد / ابوظبی با آتش بازی می کند/نامه امارات به شورای امنیت: ترکیه تهدیدی برای منطقه است/واکنش ترکیه به تحریم‌های احتمالی اروپا علیه خود: اتحادیه اروپا صلاحیت این را ندارد که مانع فعالیت‌های ما برای کشف منابع انرژی شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ تنش میان ترکیه و امارات وارد فاز جدیدی شده و ابوظبی امروز در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، ترکیه را تهدیدی برای امنیت منطقه دانست. امارات در این نامه که در پاسخ به سخنان نماینده ترکیه در سازمان ملل نگاشته شده، گفته است که ترکیه سیاست خارجی «خصمانه» در پیش گرفته، در حالیکه دولت امارات به دنبال ثبات و امنیت در منطقه است.

دولت امارات در نامه‌ای به شورای امنیت مدعی شد که ترکیه عامل نا امنی و بی ثباتی در کشورهای عربی است.

تنش میان ترکیه و امارات وارد فاز جدیدی شده و ابوظبی امروز در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، ترکیه را تهدیدی برای امنیت منطقه دانست.

به نوشته العربیه، امارات در این نامه که در پاسخ به سخنان نماینده ترکیه در سازمان ملل نگاشته شده، گفته است که ترکیه سیاست خارجی «خصمانه» در پیش گرفته، در حالیکه دولت امارات به دنبال ثبات و امنیت در منطقه است.

ابوظبی همچنین مدعی شد که ترکیه تلاش دارد اذهان را از اقدامات «خطرناک» خود به سمت دیگر منحرف سازد و سیاست هرج و مرج و آشوب در جهان عرب را در پیش گرفته است.

در ادامه این نامه آمده است: «حمله ترکیه به سوریه نقض قوانین بین‌المللی است و این کشور بر اقدامات یکجانبه و نادیده گرفتن قطعنامه‌های شورای امنیت ادامه می‌دهد و در عین حال به نقطه‌ای برای عبور عناصر داعش به افغانستان و آسیای مرکزی تبدیل شده است.»

دولت امارات سپس ترکیه را به سوءاستفاده از پرونده پناهندگان برای نیل به اهداف خود متهم کرد و از این اهداف با عنوان «اهداف جنون آمیز» یاد کرد.

این نامه نگاری در حالی است که اخیرا تنش میان دو کشور افزایش یافته و روز گذشته دولت امارات ۹ هواپیمای نظامی برای رزمایش مشترک با یونان به نزدیک آب‌های ترکیه ارسال کرد که واکنش تند آنکارا را در پی داشت.

روابط سیاسی آنکارا و ابوظبی پس از جریانات موسوم به «بهار عربی» از سال ۲۰۱۱ به این سو، تیره شده و هر کدام در یک جبهه قرار گرفته‌اند. هم اکنون کشورهای شمال آفریقا از جمله لیبی و مصر بیش از سایر مناطق شاهد صحنه رقابت دو کشور است.

در ادامه روابط پر تنش میان ترکیه و امارات، روز (پنجشنبه) دولت ابوظبی ۹ فروند هواپیمای نظامی برای رزمایش مشترک با یونان به دریای مدیترانه اعزام کرد. یونانی که خود سال‌هاست در تنش با ترکیه به سر می‌برد. در این راستا، یک مقام دولتی ترکیه بدون ذکر نام خود به روزنامه القدس العربی گفته است که اگر جنگنده‌های اماراتی به حریم دریایی ترکیه یا اطراف کشتی «عروج رئیس» که در نزدیکی جزیره «کرت» مشغول حفاری است، نزدیک شوند، بی تردید هدف قرار خواهند گرفت.

یک مقام ترکیه‌ای هشدار داد که جنگنده‌های اماراتی در صورت ورود به حریم دریایی ترکیه در جریان مانور مشترک با یونان، هدف قرار خواهند گرفت.

در ادامه روابط پر تنش میان ترکیه و امارات، روز گذشته (پنجشنبه) دولت ابوظبی ۹ فروند هواپیمای نظامی برای رزمایش مشترک با یونان به دریای مدیترانه اعزام کرد. یونانی که خود سال‌هاست در تنش با ترکیه به سر می‌برد.

در این راستا، یک مقام دولتی ترکیه بدون ذکر نام خود به روزنامه القدس العربی گفته است که اگر جنگنده‌های اماراتی به حریم دریایی ترکیه یا اطراف کشتی «عروج رئیس» که در نزدیکی جزیره «کرت» مشغول حفاری است، نزدیک شوند، بی تردید هدف قرار خواهند گرفت.

او تأکید کرد که امارات بیش از حد و اندازه خود در حال ایفای نقش است و به قول او «با آتش بازی می‌کند.» و اگر به آب‌های ترکیه نزدیک شود، پاسخ سختی خواهد گرفت.

بر این مضمون از سوی بسیاری از تحلیلگران و فعالان ترکیه‌ای نیز در فضای مجازی تأکید شده است.

ستاد کل مشترک یونان روز پنجشنبه (دیروز) از برگزاری مانور مشترک با امارات با هدف افزایش آمادگی و توسعه قدرت جنگاوری خبر داد.

همراهی امارات و یونان در مقابل ترکیه در حالی است که تماس تلفنی میان وزرای دفاع امارات و رژیم صهیونیستی در روز سه شنبه، واکنش رسانه‌های ترکیه را در پی داشت و تحلیلگران ترکیه‌ای گفتند که امارات تلاش دارد در همکاری با تل آویو موضع خود را در مقابل ترکیه مستحکم کند.

روابط سیاسی آنکارا و ابوظبی پس از جریانات موسوم به «بهار عربی» از سال ۲۰۱۱ به این سو، تیره شده و هر کدام در یک جبهه قرار گرفته‌اند. هم اکنون کشورهای شمال آفریقا از جمله لیبی و مصر بیش از سایر مناطق شاهد صحنه رقابت دو کشور است.

وزارت امور خارجه ترکیه به موضع امروز این اتحادیه در مورد فعالیت‌های ترکیه در شرق مدیترانه واکنش نشان داد. وزارت خارجه این کشور طی بیانیه‌ای گفت که «اتحادیه اروپا صلاحیت این را ندارد که از فعالیت‌های ترکیه برای کشف منابع انرژی انتقاد کرده و خواستار توقف آن‌ها شود».

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اظهارات مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا مبنی بر تلاش این اتحادیه برای اعمال تحریم‌ علیه ترکیه را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه به موضع امروز این اتحادیه در مورد فعالیت‌های ترکیه در شرق مدیترانه واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، وزارت خارجه این کشور طی بیانیه‌ای گفت که «اتحادیه اروپا صلاحیت این را ندارد که از فعالیت‌های ترکیه برای کشف منابع انرژی انتقاد کرده و خواستار توقف آن‌ها شود».

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا امروز جمعه در کنفرانس خبری مشترکی با وزیر خارجه آلمان، ضمن انتقاد از اقدامات یکجانبه‌گرایانه ترکیه در دریای مدیترانه، از وجود توافقی در اتحادیه اروپا برای وضع تحریم‌هایی علیه این کشور خبر داد و گفت که اعضای این اتحادیه زمینه را برای این تحریم‌ها آماده می‌کنند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «سرخوردگی اروپایی‌ها در قبال رفتار ترکیه در دریای مدیترانه در حال افزایش است.»

وزیر خارجه آلمان نیز در این کنفرانس خبری گفت: «روابط با ترکیه به طور زیادی به دلیل بحران در دریای مدیترانه تحت تاثیر قرار گرفته است.»

وی کشورهای اروپایی را فراخواند تا درباره اتخاذ اقدامات شدیدتر در قبال ترکیه در جریان نشست ماه آینده سران اتحادیه اروپا بحث کنند.

از سوی دیگر «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز امروز با انتقاد از اقدامات ترکیه در شرق مدیترانه گفت، کشورهای عضو اتحادیه اروپا متعهد به حمایت از یونان در برابر ترکیه هستند.

ترکیه نزدیک به یک سال است که عملیات اکتشاف و حفاری برای یافتن منابع انرژی به ویژه گاز در سواحل جنوبی خود (به ویژه شمال و شرق قبرس شمالی) و نیز منطقه آبی بین ترکیه و لیبی را آغاز کرده است. این اقدامات ترکیه باعث نگرانی قبرس جنوبی، یونان، رژیم صهیونیستی و مصر شده است.