ترکیه: هیچ کشوری حق دخالت در نتایج انتخابات در کشور دیگر را ندارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه گفت که هیچ کشوری حق ندارد به دور از قانون و دموکراسی در نتایج انتخاباتی یک کشور دیگر دخالت کند و خود را منبع مشروعیت نتایج آن بداند

حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به اظهارات رابرت پالادینو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره انتخابات محلی در ترکیه گفت: “هیچ کشوری حق ندارد به دور از قانون و دموکراسی در نتایج انتخاباتی یک کشور دیگر دخالت کند و خود را منبع مشروعیت نتایج آن بداند”.

آکسوی در این بیانیه با بیان اینکه ترکیه یک دولت قانون‌مدار است و انتخابات ۳۱ مارس در فضای کاملا آرام و دموکراتیک و به صورت شفاف برگزار شده است، تاکید کرد: “بازتاب اراده رای‌دهندگان بر نتایج صندوق انتخاباتی ضروری است و در این راستا باید همه به مبارزه حقوقی و دموکراتیک احترام قائل باشند”.

وی همچنین اظهار داشت: “منبع مشروعیت این انتخابات اراده مردم است. مسئولیت تجلی این اراده در صندوق و ارزیابی روند اعتراضی بر عهده شرای عالی انتخابات است. هیچ کشوری حق ندارد به دور از قانون و دموکراسی در نتایج انتخاباتی یک کشور دخالت کند و خود را منبع مشروعیت نتایج آن بداند”.

وی افزود: “رویکرد های ضد دموکراتیک به هیچ وجه نمی تواند بر بلوغ دموکراتیک ترکیه سایه افکند. مردم ترکیه با میزان مشارکت خود در این انتخاابات وابستگی خود به دموکراسی را نشان داده است. از سوی دیگر ترجیح مردم ترکیه برای ثبات و اعتماد با نتایج آرا ثابت شده است”.