ترکیه: واردات گاز از ایران ۲.۵ برابر شده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامترکیه در شش ماه ابتدایی ۲۰۲۱ حدود پنج میلیارد متر مکعب گاز از ایران وارد کرده است، در حالی که این رقم در دور مشابه پارسال کمی بیش از دو میلیارد متر مکعب بود.

مرکز آمار ترکیه در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود که روز سه‌شنبه ۹ شهریور منتشر شد، از ۲.۵ برابر شدن واردات گاز ایران در نیمه ابتدایی سال جاری میلادی خبر داده است.

بر اساس این آمار، ترکیه در شش ماه ابتدایی ۲۰۲۱ حدود پنج میلیارد متر مکعب گاز از ایران وارد کرده است، در حالی که این رقم در دور مشابه پارسال کمی بیش از دو میلیارد متر مکعب بود.

ترکیه بهار پارسال واردات گاز از ایران را به خاطر انفجار خط لوله در منطقه مرزی توسط گروه «پ‌کاکا» متوقف کرد، اما آمارهای شش ماهه ابتدایی امسال نشان می‌دهد خرید گاز ترکیه از ایران طی این دوره بسیار بالاتر از دور مشابه سال‌های قبل از ۲۰۲۰ است.

برای نمونه واردات گاز ترکیه از ایران در نیمه ابتدایی سال ۲۰۱۹ تنها ۳.۷ میلیارد متر مکعب و در دور مشابه سال ۲۰۱۸ حدود ۴.۷ میلیارد متر مکعب بود.

همچنین آمارهای رسمی ترکیه نشان می‌دهد که کل واردات این کشور (اعم از کالاهای غیرنفتی و گاز) از ایران طی نیمه ابتدایی سال جاری میلادی به ۱.۱۸ میلیارد دلار رسیده که حدود ۱۵۰ درصد بیشتر از دور مشابه سال ۲۰۲۰ است؛ به عبارتی کل صادرات ایران به ترکیه ۲.۵ برابر دور مشابه پارسال شده است.

ترکیه نیز در این مدت صادرات خود به ایران را ۵۰ درصد افزایش داده و به ۱.۲۷ میلیارد دلار رسانده است. بدین ترتیب، تراز تجاری دو کشور از سال ۲۰۱۹ تاکنون هنوز به نفع ترکیه است.