ترکیه و هائیتی هفت قرار داد در عرصه های مختلف امضا کردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدیدار مولود چاووش اوغلو از هائیتی

به گزارش ت رت فارسی، مولود چاووش اوغلو وزیر أمور خارجه ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با کلود ژوزف وزیر أمور خارجه هائیتی ضمن ابراز خرسندی از سفرش به این کشور که برای اولین بار ترتیب داده است از همتای هائیتی خود بعلت میزبانی گرم و صمیمانه سپاسگزاری کرد.

چاووش اوغلو ضمن اشاره به اینکه از سوی مویز جوونل، رئیس جمهور هائیتی به حضور پذیرفته شد اعلام کرد: سلام و درود رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را تقدیم وی نمودم.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه پس از دیدار دوجانبه با کلود ژوزف، وزیر خارجه هائیتی اظهار داشت: از اینکه امروز هفت توافق همکاری اقتصادی با هائیتی از جمله تشکیل کمیسیون اقتصادی مشترک به امضا رساندیم بسیار خرسندم.

وی با اشاره به تماس تلفنی رجب طیب اردوغان با جوونل مویس رئیس جمهور هائیتی در هفته‌های گذشته، گفت: روسای جمهور ترکیه و هائیتی در راستای گسترش روابط دو جانبه اهداف مهمی تعیین کردند و من به همراه دوست عزیزم کلود ژوزف برای دستیابی به این اهداف با پشتکاری تلاش خواهیم کرد. بی صبرانه در انتظار توسعه روابط دو کشور در تمامی عرصه ها و بویژه در عرصه اقتصادی هستیم.

وزیر خارجه ترکیه اعلام داشت: امروز در ارتباط با گسترش همکاری در عرصه‌های انرژی، عمران، انرژی‌ قابل تجدید، خدمات و دیگر پروژه های منطقه ای  رایزنی کرده و پیرامون فعالیت هر چه بیشتر برای فشرده تر کردن روند اصلاح و تغییر بهتر و سریع تر به توافق رسیدیم. 

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه ضمن اشاره به اینکه دیدارهای متقابل مقامات دو کشور ادامه خواهد یافت تاکید کرد: رئیس جمهور کشورمان از پذیرایی از رئیس جمهور هائیتی در ترکیه بسیار خرسند خواهد شد. من ایشان را دعوت کردم. من نیز از میزبانی از دوست عزیزم کلود ژوزف در ترکیه خرسند خواهم شد.  

در چهارچوب دیدار وزیر امور خارجه ترکیه از هائیتی قرار دادهایی پیرامون تشکیل مکانیزم مشاوره سیاسی بین وزرای امور خارجه دو کشور، همکاری آکادمی های دیپلماسی وزرای امورخارجه دو کشور، همکاری ترکیه و هائیتی در زمینه مدیریت آفات و بلایای طبیعی، همکاری اقتصادی، پروتکل همکاری در زمینه های فنی و بایگانی امضا گردید.