ترکیه و یونان به‌دنبال حل اختلافات؛ چاووش‌اوغلو: اگر اقلیت تراکیه غربی می‌گویند که تُرک هستند، باید آن را پذیرفت

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان که به آنکارا سفر کرده، طی نشست خبری مشترک با مولود چاووش‌اوغلو همتای تُرک خود گفت: می‌توانیم با ترکیه روندی سازنده و مثبت ایجاد کنیم.

وزیر امور خارجه یونان در اینباره تصریح کرد: می‌توانیم با ترکیه روندی سازنده و مثبت ایجاد کنیم و مسائل اقتصادی و روابط دو جانبه را در همین مسیر توسعه دهیم.

دندیاس با تشکر از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به دلیل دعوت وی به آنکارا اظهار داشت: به دلیل دعوت از بنده برای حضور در مراسم افطار امشب نیز تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه کیریاکوس میچوتاکیس نخست وزیر یونان نیز فرا رسیدن رمضان را به مسلمانان تبریک گفته است، افزود: دولت میچوتاکیس اهمیت زیادی برای آزادی ادیان، موضوعی که در قانون اساسی کشورمان نیز به آن اشاره شده قائل است.

وزیر خارجه یونان ادامه داد: دیدار بسیار سازنده ای داشتیم. باید خاطر نشان کنم که درباره تمامی مسائلی که درباره آن اشتراک نظر داریم و همچنین موضوعاتی که مورد اختلاف است بحث و گفتگو کردیم. باید میان دو کشور همواره کانال های ارتباطی برقرار باشد.

وی اظهار داشت: دو کشور باید به زندگی در کنار هم در چارچوب اصول اتحادیه اروپا، سازمان ملل و ناتو که نزدیک به ۷۰ سال پیش عضو آن شده اند، ادامه دهند.

دندیاس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه معاون اقتصادی‌اش نیز وی را در سفر به آنکارا همراهی می کند، گفت: امیدوار هستم همکاری اقتصادی میان دو کشور نسبت به سالهای گذشته رشد یابد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم در نشست خبری مشترک با همتای یونانی خود اظهار داشت: از احیای مجدد کانال مذاکره و گفتمان دو کشور بسیار خرسندیم؛ ما معتقدیم که مشکلات با یونان از طریق مذاکره و گفتمان سازنده، حل شدنی است.

وی با تاکید بر اینکه در روابط ترکیه و یونان باید از اظهارات تحریک‌آمیز و اقدامات تحمیلی پرهیز کرد، گفت: رفاه و امنیت اقلیت‌ها در هر دو کشور ترکیه و یونان به نفع ما است و بازتاب مثبتی خواهد داشت.

چاووش‌اوغلو با تاکید بر اینکه ترکیه همیشه به حقوق و قوانین بین‌المللی پایبند است، اذعان داشت: ترکیه قادر به دفاع از حقوق مردم خود و جمهوری تُرک قبرس شمالی در مدیترانه شرقی است.

او تاکید کرد: اگر اقلیت تراکیه غربی می‌گویند که تُرک هستند، باید آن را پذیرفت.