ترکیه : پیشنویس گزارش ۲۰۱۸ پارلمان اروپا در مورد ترکیه غیر قابل قبول است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه به گزارش پارلمان اروپا واکنش نشان داد

حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در رابطه با پیشنویس گزارش ۲۰۱۸ ترکیه که در کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا مورد تصویب قرار گرفته و به مجمع عمومی این پارلمان ارسال گردید، اعلام کرد : در این گزارش پیشنهادی که از نظر حقوقی جنبه متعهد کننده نداشته و در ماهیت توصیه می باشد، خواسته شده است تا مذاکرات عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا رسما به تعلیق انداخته شود. این خواسته به هیچ عنوان از نظر ترکیه قابل قبول نمی باشد.

آکسوی ضمن اشاره به اینکه گزارش پیشنهادی در کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا به رای گیری گذاشته شده است تاکید کرد : انتظار می رود که گزارش نهایی در مجمع عمومی پارلمان اروپا که قرار است یا روزهای ۱۱ الی ۱۴ مارس و یا روزهای ۲۵ الی ۲۸ مارس برگزار شود، مورد تصویب قرار گیرد.

آکسوی چنین گفت : این لایحه پیشنهادی به هیچ عنوان از نظر ترکیه قابل قبول نمی باشد. ادعاهای بدور از واقعیت مندرجه در گزارش نشانه جدیدی از موضع پیش داورانه و تک طرفه پارلمان اروپا در قبال ترکیه است.

ترکیه اقدامات لازمه برای پاسخگویی به ادعاها بدور از واقعیت در پیشنویس گزارش ۲۰۱۸ پارلمان اروپا را انجام داده و ادامه خواهد داد. به اعضای پارلمان اروپا تغییر و تحولات حاصله در کشور همزمان با استقرار سیستم حکومتی ریاست جمهوری در ترکیه و روند اصلاحات در کشور را تشریح می کنیم. ولی علیرغم تمامی این تلاشها متاسفانه می بینیم که به ادعاهای بی مسند مطرح شده با تکیه به محافل مخالف ترکیه هنوز هم در پیشنویس گزارش پارلمان اروپا جای داده می شود. انتظار داریم این گزارش تصحیح شده و شکل نهایی آن که قرار است در ماه مارس در مجمع عمومی پارلمان اروپا به رای گیری گذاشته شود، با نگرش واقع بینانه ، بی طرف و تشویق کننده تهیه شود. تنها در این صورت گزارش تهیه شده از سوی ترکیه مد نظر قرار داده شده و جدی تلقی خواهد شد.

حامی آکسوی ضمن تاکید بر اینکه ترکیه در زمینه روند عضویت در اتحادیه اروپا و تداوم بخشی به فعالیت های اصلاحاتی در این راستا مصمم می باشد گفت : این را قبل از هر چیز برای ملت عزیزمان که شایسته دستیابی به عالی ترین استانداردهای زندگی است ، می خواهیم. ترکیه نه به تعلیق گیری روند مذاکرات بلکه به گشوده شدن راهش در این روند نیاز دارد.