تسویه حساب طالبان وطنی با رشته نمایش هنرستان دخترانه سوره؟! / قربانی کردن دختران هنرجوی تئاتر جلوی پای وزیر جدید ارشاد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامهمزمان با انهدام ارکستر ملی افغانستان توسط طالبان، رشته نمایش هنرستان دخترانه سوره هم حذف شده است!

خبر تعطیلی رشته تئاتر در هنرستان دختران سوره روز گذشته (چهارشنبه سوم شهریور) ابتدا از سوی برخی روزنامه‌نگاران و فعالان هنرهای نمایشی منتشر شد.

این هنرستان زیر نظر حوزه هنری، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت می‌کند و تنها هنرستانی است که دختران می‌توانند در آن در رشته نمایش تحصیل کنند.

بهمن بابازاده، روزنامه‌نگار حوزه هنر در یک پیام توئیتری ضمن بازنشر خبر حذف رشته تئاتر برای دختران نوشته مسئولان هنرستان برای جلوگیری از رسانه‌ای شدن خبر به شدت تلاش می‌کنند.

مونا احمدی‌، بازیگر، با انتشار این عکس نوشت:

هنرستان سوره‌ی دختران، در انتهای بن‌بست خوشبختی با دیوارهای بلند و درهای تو در تویی که ساخته بودند تا هرچه بیشتر پنهانمان کنند، با هِدبندهایی که زیر مقنعه‌های بلندمان یک‌ بار دیگر تک تک موهایمان را می‌پوشاند، با تمام توبیخ‌ها و تحقیرهایی که به خاطر چند تار ابرو، عکس‌های رنگی، گوشی موبایل و… متحمل می‌‌شدیم، جایی برای رویابافی ما بود.

حالا با همان برچسب بی‌حیایی می‌خواهند همین چند وجب زمین را هم غصب کنند.

حق تحصیل در هر رشته‌ای که هر دختری در این سرزمین رویایش را دارد دست شما نیست که بخواهید سلبش کنید.

ما نیاز به صیانت نداریم، فقط دستتان را از گلویمان بردارید.

محمدمهدی اسماعیلی که روز چهارشنبه با رای موافق ۱۸۱ نماینده مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم شد، یکی از مخالفان سرسخت بازیگری زنان است و نظرش در این باره را نیز به تازگی به صراحت اعلام کرده است.

وزیر جدید ارشاد در برنامه خود آثار سینمایی و نمایشی را به ارائه “تصویر مثبت از زن بی‌حیا” متهم کرد و نهادهای صنفی مهمی مانند خانه سینما را “فاقد وجاهت قانونی” خواند.