تشدید مهاجرت نخبگان با طرح صیانت از فضای مجازی؛ معاون پژوهشی سابق وزارت علوم: با خود تحریمی همه را دفع می‌کنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_وحید احمدی، معاون پژوهشی سابق وزارت علوم ایران در مصاحبه با ایسنا از طرح “صیانت از فضای مجازی” انتقاد کرده و گفته است، این گونه روش‌ها باعث مهاجرت نخبگان می‌شود.

این مقام علمی کشور گفته است، به جای این که برای نخبگان فضای علمی و امکانات ایجاد شود، آن‌ها را با “خودتحریمی” دفع می‌کنیم.

معاون پژوهشی سابق وزارت علوم هشدار داده است: «اگر بخواهید با یک نظام بخشنامه‌ای، همه‌ی مردم را مجبور کنید که از یک پیام‌رسان داخلی استفاده کنند، پاسخ مناسبی نمی‌گیرید.»

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد، بسیاری از وب‌سایت‌های علمی را خود آمریکایی‌ها یا اروپایی‌ها به روی دانشگاهیان ما بسته‌اند و آنها مجبورند برای دسترسی به آن‌ها از فیلترشکن استفاده کنند.

او همچنین گفت بسیاری از ارتباطات دانشگاهی با اسکایپ، یا گوگل میت، آدوب، زوم و یا واتس‌اپ انجام می‌گیرد و با طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی این ارتباطات مختل می‌شود.

وحید احمدی تاکید کرد که تصویب طرح صیانت مشکل محققان ایرانی را افزایش می‌دهد.

طرحی که مورد انتقاد معاون پژوهشی سابق وزارت علوم قرار گرفته از طرف بخش عمده حاکمیت حمایت می‌شود. طرفداران این طرح آن را معادل “اینترنت ملی” می‌دانند اما شماری از کارشناسان امنیت فضای مجازی، دورنمای امر را مسدودسازی و فیلترینگ اینترنت تلقی می‌کنند.

اجرای طرح در شکل کنونی آن می‌تواند همه سرویس‌های خدمات اینترنتی از جمله گوگل، اینستاگرام و واتساپ را فیلتر کند.

در حالی که بیم آن می‌رود که با یکپارچه شدن حاکمیت و هم‌صدایی سه قوه این طرح تصویب و اجرا شود، انتقادها در داخل ایران از طرح صیانت ادامه دارد.

بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت ایران هم با انتقاد از این طرح گفته است: «جامعه بیش از این کشش فضای ناامیدی و انسداد را ندارد».

صلواتی در مصاحبه با روزنامه همشهری می‌گوید: «نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که دست روی دست بگذاریم و سرعت اینترنت را کم کنیم و از آن طرف در ترکیه و امارات برنامه‌های جذاب برای جذب متخصصان ایجاد کنند و جوانان ما به این کشورها نروند.»

مدیر رصدخانه مهاجرت ایران با استناد به آماری که از اداره گذرنامه دریافت کرده گفته است، در سال ۲۰۱۹، حدود ۴۲ هزار مهاجر با تابعیت ایرانی وارد ترکیه شده‌اند، در حالی که این تعداد در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر بوده است.