تشکیل پایگاههای ضد شورش

✍️حسین فرزین

هیچ رسانه و هیچ حزب و فعال سیاسی باندازه خود حاکمیت نمیداند که ایران روز به روز بیشتر به مرز انفجار اجتماعی نزدیک می شود. البته حاکمیت هم مانند همه مردم نمیداند انفجار چه زمانی و با چه بهانه و انگیزه ای آغاز خواهد شد و به همین دلیل از سایه هر پدیده ای که حدس می زند می تواند انگیزه شورش و انفجار باشد می گریزد. حتی از خاکسپاری آیت‌الله صانعی در شهر قم که نماز میت او را آیت الله شبیر زنجانی در حلقه محاصره دهها مامور امنیتی آموزش دیده خواند و از جمع شدن مردم در محل دفن جلوگیری شد. یگانه چهره شناخته شده ای که پشت آلله شبیر زنجانی دیده شد حسن خمینی نوه آیت الله خمینی بود. نماز در فضای بسته امنیتی در مسجد امام حسن عسگری قم خوانده شد.


در ادامه همین وحشت از انفجار خشم و شورش مردم و تدابیری که ظاهرا در یک شورای ضد شورش گرفته شده، سردار محمد یزدی، فرمانده سپاه تهران، روز گذشته اعلام کرد طرح امنیت “محله محور” سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ با استفاده از بسیج، در محلات مختلف شهر تهران اجرا می شود. برای اجرای این طرح پایگاه‌هایی تاسیس شده است. سردار یزدی انگیزه اجرای این طرح را مقابله با اراذل و اوباش و تامین امنیت در سطح شهر اعلام کرد.


رهبری در یکی از سخنرانی خود در اواخر سال ۹۸ خواهان تهیه و اجرای این طرح شده و اضافه کرده بود که باید به سبک دوران پس از پیروزی انقلاب بسیج محلات در پایگاههای در محلات فعال شوند تا شورش ها را در همان مراحل اولیه خنثی کنند.


بنابراین، ادعای سردار یزدی در حد همان “ادعا” و “توجیه” ارزیابی می شود و انگیزه اصلی همان است که رهبری گفته بود. این طرح هم چنین نشان میدهد که حکومت هیچ امیدی به کاهش بحران اقتصادی، محاصره اقتصادی و گرانی ها ندارد و اکنون بر این مجموعه باز شدن پای اسرائیل به خلیج فارس نیز افزوده شده است. حضوری که برای اسرائیل نقش حضور راهبردی دارد، همان گونه که حضور نظامی ما در سوریه و عراق نقش راهبردی دارد و رهبری بارها این را بازگو کرده است.


متاسفانه گویا حاکمیت مطلقه در خوابی عمیق فرورفته و موقعی بیدار خواهد شد که نه از تاک نشانی مانده باشد و نه از تاک نشان.