تشکیل پرونده جدید علیه ۲ بردار بازداشت‌شده در آبان۹۸: «داوود شیری» و «ایوب شیری» تفهیم اتهام شده‌اند/ اتهام برادران شیری «تشکیل گروه غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت ملی» است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام«داوود شیری» و «ایوب شیری»، زندانیان سیاسی محبوس در زندان تبریز، پس از انتقال به شعبه ۱۶ بازپرسی عمومی و انقلاب دادسرای شهرستان تبریز، درباره پرونده‌ای جدید که در دوران حبس علیه این دو برادر گشوده شده است، تفهیم اتهام شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌وایر، مأموران امنیتی روز شنبه ۵ تیر ۱۴۰۰، برادران شیری را از زندان تبریز به شعبه ۱۶ بازپرسی عمومی و انقلاب دادسرای این شهرستان منتقل کرده‌اند. بازپرس پرونده اتهام برادران شیری را در پرونده جدید «تشکیل گروه غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت ملی»، عنوان کرده است.

همچنین بازپرس پرونده در ارتباط با اتهامات جدید مطرح شده در پرونده، قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون‌تومانی صادر کرده است. این دو زندانی سیاسی آذربایجانی پس از تفهیم اتهام به زندان تبریز بازگردانده شده‌اند.

داوود شیری و ایوب شیری، فعالان مدنی ساکن تبریز و از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ هستند. برادران شیری در تاریخ ۲۶ آبان سال ۱۳۹۸، در محل کار خود در تبریز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. آنها پس از حدود ۱۰۰ روز بازداشت موقت، با تودیع قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون‌تومانی، به طور موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

داوود و ایوب شیری تیرماه سال ۱۳۹۹، توسط شعبه یک دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی، هرکدام به شش ماه حبس تعزیری و معدوم شدن خط تلفن همراه و ضبط گوشی همراه محکوم شدند. برادران شیری ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام دادسرای تبریز بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت خود به زندان این شهر منتقل شدند.