تصویر برداری سه‌بعدی از کووید-۱۹ با سوپر میکروسکوپ ملی توسط دانشمندان ترکیه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  محققان دانشگاه فرات ترکیه موفق شدند ویروس کووید-۱۹ را با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی که توسط دانشمندان دانشگاه فنی خاورمیانه توسعه یافته، مشاهده و از آن به‌صورت سه بعدی تصویر برداری کنند.

به گزارش آناتولی ، پژوهشگران دانشگاه فرات در استان الازیغ با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی که از سوی دانشمندان دانشگاه فنی خاورمیانه تولید شده است، موفق شدند از ساختار ویروس کرونا به‌صورت سه بعدی تصویر برداری کنند.

پیش از این دانشمندان خارجی در نتیجه تحقیقات خود با استفاده از میکروسکوپ الکترونیکی شکل ظاهری ویروس کرونا را در قالب یک توپ دارای شاخک‌های تاجدار شبیه‌سازی کردند. اما انتظار می‌رود این تحلیل‌های ساختاری پژوهشگران ترکیه راهگشای بسیاری از تحقیقات علمی باشد.

دکتر امید چلیک، از اساتید دانشگاه فرات در این زمینه اظهار داشت: در چارچوب این تحقیقات به اطلاعاتی درباره ساختار داخلی ویروس کرونا دست یافتیم. هنوز در مرحله نخست این تحقیقات هستیم. سعی داریم از ویروس کرونا در محیط مایع بیولوژیکی واقعی تصویر برداری کنیم. هنوز چنین تحقیقی در جهان صورت نگرفته است. مطمئن هستیم موفق خواهیم شد.

پروفسور احمد اورال، استاد دانشگاه فنی خاورمیانه نیز گفت: میکروسکوپ نیروی اتمی را با حمایت وزارت صنعت و فناوری و سازمان تحقیقات علمی و فنآوری ترکیه «توبیتاک» توسعه دادیم. این میکروسکوپ از سوی سازمان‌هایی مانند اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا «ناسا» و مؤسسه فناوری ماساچوست «ام‌آی‌تی» نیز مورد استفاده قرار دارد.