تصویر پویا بختیاری، نوید افکاری و روح‌الله زم، بر روی تمبرهای هنرمند ایرانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ایمان رضایی، هنرمند ایرانی ساکن هلند با تصاویر پویا بختیاری، نوید افکاری و روح‌الله زم سه قربانی جمهوری اسلامی تمبرهای یادبودی را طراحی کرده است.


نظام حاکم بر ایران، حکومت منبر، مداحی و شمایل سعی دارد با استفاده از ابزارهای مختلفی که در خدمت دارد، تصاویر مطلوب خود را به عنوان قهرمان ملی و میهنی به جهان عرضه کند. از جمله با انتشار تمبرهای یادبود که شمایلی می‌شود برای تبلیغ ایدئولوژیک نظام. نمونه آن انتشار تمبرهای قاسم سلیمانی، حججی، خامنه‌ای و دیگر سرداران دست ناپاک جمهوری اسلامی.


در چنین دوره‌ای مسئولیت هنرمندان مستقل دو چندان است. هنر مستقل بدون استفاده از ابزارهای حکومتی پروپاگاندای رژیم همچون صدا و سیما به مقابله با این قهرمان‌سازی کاذب بر می‌خیزد. در نمونه پیش‌رو هنرمند ایرانی ساکن هلند، ایمان رضایی، با تصاویر پویا بختیاری، نوید افکاری و روح‌الله زم سه قربانی جمهوری اسلامی تمبرهای یادبودی را طراحی کرده است.


ایمان رضایی به زمانه گفت که این مجموعه را با الهام از بخش پایانی شعر «خطابه‌ی تدفین» شاملو طراحی کرده است:
در برابر تندر می‌ایستند
خانه را روشن می‌کنند.
و می‌میرند
ایمان رضایی هم‌زمان با سالگرد آبان خونین ۹۸ نیز طرح‌هایی را به تصویر کشیده بود. او این مجموعه را به نشانه‌ اعتراض، با استفاده از چهره چند تن از جانباختگان اعتراض‌های ۹۸، روی سه روزنامه کیهان، ایران و جمهوری اسلامی منتشر شده در تاریخ ۲۵ آبان ۹۸ کشیده است.


ایمان رضایی در این باره می‌گوید که «ذهنیت من این بود که بازتاب صدای مردمی باشم روی روزنامه‌هایی که صدای مردم نبودند و نیستند. انسان‌هایی که چه صادقانه و خالصانه در این مسیر جان سپردند و چه ظالمانه شنیده و دیده نشدند. هرچند که تعداد این کشته ها بسیار بیشتر از کار من است، اما به نظرم همه یک حرف داشتند و تلاش من این بوده که از یاد برده نشوند.»
بحران اقتصادی، سقوط لحظه به لحظه ارزش ریال و اعدام‌های پی در پی، از دیگر موضوعاتی است که ایمان رضایی دست‌مایه کار خود قرار داده است.

او که نزدیک به دوسال است از ایران خارج شده پیش از این مجموعه‌‌ای را منتشر کرده که در آن تصاویر اعتراضی به اعدام با ماژیک بر روی اسکناس‌های حقیقی ایرانی نقش بسته است.
ایمان رضایی بیش از ۸ سال است که به طراحی و خلق آثار هنری مشغول است. در این مدت طرح‌هایی از او در رسانه‎هایی همچون زمانه منتشر شده است. کارهای دیگر او را می توانید در اینستاگرام دنبال کنید.