تظاهرات ضد دولتی در مصر

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، معترضان مصری عصر جمعه در قاهره و شهرهای دیگر مصر به خیابان آمدند و علیه فساد دولت تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز جمعه بیست و نهم شهریور، صدها معترض بعد از یک دعوت آنلاین به تظاهرات، به خیابان آمدند و شعارهای ضد دولتی سردادند. حضور سنگین نیروهای امنیتی در مرکز شهر قاهره و میدان تحریر این شهر گزارش شده است.

خبرنگاران رویترز گزارش دادند که نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن جمعیت در قاهره حداقل در یک مکان از گاز اشک‌آور استفاده کردند، اما خیلی از جوانان در خیابان‌های مرکز شهر قاهره ماندند و علیه عبدالفتاح سیسی، رییس جمهوری مصر، شعار سردادند و خواهان کناره‌گیری او شدند.

به گفته شاهدان و ویدیوهای منتشرشده، تظاهرات کوچکی نیز در شهرهای اسکندریه و سوئز برگزار شد.

در هفته‌های گذشته، محمد علی، بازیگر مصری و پیمان‌کار ساختمانی، که در حال حاضر در اسپانیا زندگی می‌کند، با انتشار ویدیوهایی در فضای مجازی، عبدالفتاح سیسی، رییس جمهوری مصر، و ارتش این کشور را به فساد متهم کرد و خواهان برگزاری تظاهرات شد.

در پی انتشار این ویدیوها، معترضان نیز در فضای مجازی با استفاده از هشتگ‌هایی علیه رییس جمهوری مصر، خواهان کناره‌گیری او شده بودند.

عبدالفتتاح سیسی از سال ۲۰۱۴ ریاست جمهوری مصر را برعهده دارد.

عبدالفتاح سیسی مدتی پس از سقوط حسنی مبارک به عنوان رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح مصر منصوب شد. او در سال ۲۰۱۳ یک سال پس از به قدرت رسیدن محمد مرسی و در پی موجی از اعتراض‌ها، ضمن برکناری مرسی، قانون اساسی ۲۰۱۲ مورد حمایت اخوان‌المسلمین را منحل کرد و با پیشنهاد رای‌گیری برای قانون اساسی جدید، انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، به قدرت رسید.

سیسی سال گذشته برای دومین دوره چهارساله و با کسب ۹۷ درصد از آرا در مقام ریاست‌جمهوری مصر انتخاب شد.