تعلیق جودوی ایران؛ تکاپوی مسئولان ورزشی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، ایران سه هفته فرصت دارد تا به محرومیت از مسابقات جهانی جودو اعتراض کند. رئیس فدراسیون جودو می‌گوید ماجرا یک سناریوی از پیش تعیین شده بود. رئیس کمیته ملی المپیک ایران اظهارنظر را به دریافت نامه رسمی تعلیق مشروط کرده است.

فدراسیون جهانی جودو در بیانیه‌ای رسمی، ایران را از حضور در کلیه رویدادها و فعالیت‌های بین‌المللی این رشته محروم کرده است.  این تصمیم هنوز به تایید کمیته انضباطی فدراسیون جهانی نرسیده و مدت تعلیق نیز مشخص نیست. در عین حال به ایران ۲۱ روز فرصت داده شده تا نسبت به محرومیت خودش به دادگاه حکمیت ورزش اعتراض کند.

علت تعلیق جودوی ایران “باخت اجباری” سعید ملایی در ژاپن برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی و موارد مشابه این رفتار در بازی‌های المپیک ۲۰۰۴ عنوان شده است؛ بی توجهی به منشور المپیک و دخالت مسائل سیاسی در ورزش.

کمیسیون انضباطی فدراسیون جهانی جودو در بیانیه صادره می‌گوید “دلایلی قوی” دارد که فدراسیون ایران در آینده باز هم مرتکب چنین خلاف‌هایی خواهد شد.

آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودوی ایران، این تصمیم را “عجولانه و ناعادلانه و سناریوی از پیش تعیین شده” خوانده و گفته است: «متاسفانه ورزشکار ما هم وارد این موضوع شد.»

کیکاووس سعیدی، سرپرست دبیرکلی کمیته ملی المپیک ایران از اظهارنظر شانه خالی کرده و گفته که چون نامه‌ای در این زمینه دریافت نکرده و از طریق رسانه‌ها در جریان امر قرار گرفته، نمی‌تواند واکنشی رسمی در این زمینه داشته باشد.

سعید ملایی، قهرمان ۲۸ ساله جودوی جهان فاش کرده که رئیس کمیته ملی المپیک و معاون وزیر ورزش از او تلفنی خواسته بودند که در نیمه نهایی به حریف قزاق خود ببازد تا مجبور نشود با جودوکار اسرائیلی مسابقه بدهد. ملایی پس از شکست عمدی در این مسابقه، دیگر به ایران برنگشت و هم اینک در آلمان به سر می‌برد.

بیم از تعلیق فوتبال

محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون ورزش مجلس به ایسنا گفته است: «ارتباطات دوستانه رییس فدراسیون جهانی جودو با مقامات رژیم صهیونیستی، تعلیق جودوی ایران را درهاله‌ای از ابهام قرار داده است.»

تابش این تصمیم را عجولانه دانسته و مدعی شده که کمیته ملی المپیک ایران به منشور المپیک و اصول آن پایبند است: «با رایزنی‌هایی که مقامات ورزشی ایران بعد از باخت آقای سعید ملایی قهرمان جودوی کشورمان با مجامع بین المللی ورزشی داشتند، انتظار این بود که استدلال‌های مقامات رسمی ورزش کشور مورد توجه قرار می‌گرفت و با این سرعت نسبت به تعلیق جودوی ایران تصمیم‌گیری نمی‌شد تا شائبه سیاسی‌کاری و از جمله ارتباطات دوستانه رییس فدراسیون جهانی جودو با مقامات رژیم صهیونیستی این تصمیم را درهاله‌ای از ابهام قرار نمی‌داد.»

این نماینده مجلس، تعلیق جودوی ایران را تنبیه قهرمانان ورزشی کشور و مقابله با مردمی دانسته که حامی آنها هستند. او اذعان کرده که بارها در فراکسیون ورزش مجلس با حضور مقامات دولتی مسئول راه‌های جلوگیری از چنین وضعیتی مورد بررسی قرار گرفته‌اند: «در روزهای اخیر نیز با وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک در این خصوص مذاکره شده است.»

رئیس فراکسیون ورزش ابراز امیدواری کرده که با تصمیمات سنجیده و عاجل و رعایت موازین ارزشی و دینی بتوان ورزش کشور و خصوصا فوتبال را از گزند اقدامات مشابه محفوظ نگاه داشت.

رهبر جمهوری اسلامی یک سال قبل به مدال آوران ورزش گفته بود فدراسیون‌ها به خاطر این که با جایی مسابقه نمی‌دهید هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی ابراز امیدواری کرده‌اند که “فوتبال کثیف سیاسی” ایران نیز تعلیق شود. کاربری در توییتر نوشته است: «فوتبال ایران اقبالش بلنده که فدراسیون جهانی مربوطه‌اش عین خودش کثیفه وگرنه اگر قرار بود عین جودو حساب پس بده دیگه چیزی ازش نمی‌موند که بخواد تعلیق بشه…»

گزارش از دویچه وله فارسی