تعلیق حساب منتسب به وب‌سایت خامنه‌ای؛ آیت‌الله می‌تواند توییت کند، اما ترامپ نه!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ خبرگزاری رویترز به نقل از یک سخنگوی توییتر نوشت حساب منتسب به وب‌سایت علی خامنه‌ای به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین این پلت‌فرم، به ویژه قوانین مربوط به ساختن حساب‌های جعلی، تعلیق شده است.


پیشتر رسانه‌ها با استناد به انتشار پوستری در این حساب که در آن دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا، تهدید به قتل شده بود، تعلیق این حساب را مرتبط با این پوستر دانسته بودند.

این پوستر در وب‌سایت خامنه‌ای، یک روز بعد از پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و آغاز ریاست جمهوری جو بایدن منتشر شد.


مقام‌های جمهوری اسلامی بارها تهدید کرده‌اند که انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، را می‌گیرند.

سلیمانی روز ۱۳ دی‌ماه سال ۱۳۹۸ در حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد به همراه مهدی المهندس از فرماندهان ارشد گروه حشد شعبی کشته شد.


ترامپ، بارها با دفاع از عملیات کشتن سلیمانی او را «‌بزرگ‌ترین تروریست دنیا» نامیده بود.


سپاه پاسداران پس از کشته شدن سلیمانی، حمله‌ای موشکی به پایگاه‌ آمریکایی‌ها در عین‌الاسد انجام دادند که خسارت خاصی برجای نگذاشت.


مقام‌های جمهوری اسلامی بعد از این حمله تایید کردند که مقام‌های عراق را در جریان انجام آن قرار داده بودند.


طی بیش از یک‌سالی که از کشته شدن سلیمانی می‌گذرد حملات علیه نیروهای سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق بیشتر شده و برخی اعضای سپاه هم کشته شده‌اند.


ایران با وجود تاکید بر تهدید «‌انتقام سخت» در صدد محکومیت حقوقی و تعقیب قضایی افرادی بوده که گفته می‌شود در عملیات کشتن سلیمانی دست داشته‌اند.

بسیاری از کاربران رسانه‌های اجتماعی پیشتر توییتر را به داشتن معیارهای دوگانه در برخورد با محتوای منتشر شده از سوی رهبران سیاسی متهم کرده بودند.


این رسانه‌ اجتماعی روز ۲۰ دی‌ماه اعلام کرد حساب دونالد ترامپ را به دلیل «‌تحریک به خشونت» حامیانش در حمله به ساختمان کنگره برای همیشه مسدود می‌کند.


بستن حساب ترامپ بر اعتراض‌ها به سیاست‌گذاری توییتر و شیوه تصمیم‌گیری مدیران آن افزود.


برخی فعالان آزادی بیان از این موضوع ابراز نگرانی کردند که تصمیم‌گیری درباره نوشته‌ها و مواضع افراد نباید به عهده شرکت‌های تکنولوژی قرار گیرد که مرجعیت عمومی برای تعیین حدود آزادی بیان ندارند.


از طرفی برخی چهره‌های سیاسی از جمله لیندزی گراهام، رییس کمیته قضایی سنای آمریکا، نیز تصمیم توییتر را به دلیل آنچه استاندارد‌های دوگانه خواندند به چالش کشیدند. گراهام نوشته بود: «آیت‌الله [خامنه‌ای] می‌تواند توییت کند، اما ترامپ نه. این امر خیلی چیزها را در مورد اداره‌کنندگان توییتر نشان می‌دهد.»