تغییر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران / استعفای هوک، الیوت آبرامز نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و یکی از معدود مقامات امنیت ملی که از بحران تیم سیاست خارجی در دوران ترامپ جان سالم به در برده بود، قصد دارد روز پنج شنبه استعفای خود را اعلام کند.

نیویورک تایمز نوشت: برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و یکی از معدود مقامات امنیت ملی که از بحران تیم سیاست خارجی در دوران ترامپ جان سالم به در برده بود، قصد دارد روز پنج شنبه استعفای خود را اعلام کند.

نیویورک تایمز خروج هوک از دولت ترامپ را پایانی بر آخرین فرصت های حل دیپلماتیک تنش ها با ایران پیش از پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ، عنوان کرد.

در طول ۴ سال گذشته، هوک به نماد تحریم های آمریکا علیه ایران تبدیل شده است.

هوک قرار است جای خود را به الیوت آبرامز، محافظه کار کهنه کار در حوزه سیاست خارجی و ضد ایران که هم اکنون نماینده ویژه در امور ونزوئلاست، بدهد.

برایان هوک، نماینده دولت آمریکا در امور ایران، به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته از سمتش استعفا می‌کند. این روزنامه همچنین خبر داده که “الیوت آبرامز”، نماینده فعلی دولت آمریکا در امور ونزوئلا، جایگزین هوک خواهد شد.

پومپئو خبر استعفای برایان هوک را تأیید کرد؛ برایان هوک نماینده ویژه [دولت آمریکا در امور ایران] در حال انتقال به بخش خصوصی است / او یک عضو ارزشمند در تیم مدیریتی من بود


پس از آن‌که نیویورک تایمز گزارش داد که برایان هوک تا ساعاتی دیگر استعفای خود را اعلام می‌کند، مایک پومپئو در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: «با توجه به اینکه برایان هوک نماینده ویژه [دولت آمریکا در امور ایران] در حال انتقال به بخش خصوصی است، من از او به خاطر بیش از ۳ سال خدمت به وزارت امور خارجه و دولت رئیس‌جمهور ترامپ تشکر می‌کنم. او یک عضو ارزشمند در تیم مدیریتی من بوده است.»

وزیر امور خارجه آمریکا خبر رسانه‌های آمریکایی مبنی بر اینکه مسئول گروه ویژه اقدام علیه ایران در این وزارتخانه امروز از سمت خود کناره‌گیری می‌کند را تأیید کرد.

به گزارش تسنیم، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در پیامی توئیتری رسماً اخبار منتشر شده درباره استعفای قریب‌الوقوع برایان هوک را تأیید کرد.

پس از آن‌که نیویورک تایمز گزارش داد که برایان هوک تا ساعاتی دیگر استعفای خود را اعلام می‌کند، مایک پامپئو در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: «با توجه به اینکه برایان هوک نماینده ویژه [دولت آمریکا در امور ایران] در حال انتقال به بخش خصوصی است، من از او به خاطر بیش از ۳ سال خدمت به وزارت امور خارجه و دولت رئیس‌جمهور ترامپ تشکر می‌کنم. او یک عضو ارزشمند در تیم مدیریتی من بوده است.»

مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه ۶ اوت در بیانیه‌ای از استعفای برایان هوک خبر داد

در این بیاینه آمده است:« برایان هوک تصمیم گرفت از سمت خود به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و مشاور ارشد وزیر امور خارجه استعفا دهد»

برایان هوک مدت دو سال ارشدترین مقام وزارت امورخارجه در رابطه با ایران بود.

مایک پمپئو در این بیانیه نوشت:« او نتایج تاریخی در مقابله با رژیم ایران حاصل کرد.»

وزیر امور خارجه آمریکا به مذاکرات برای ازادی مایکل وایت و وانگ ( آمریکایی های زندانی در ایران) اشاره و از خدمات او تشکر کرده است.

الیوت آبرام در دوره انتقالی پست آقای هوک را بر عهده خواهد گرفت.

الیوت آبرام در حال حاضر نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا است و همزمان در هر دو پست خدمت خواهد کرد.

استعفای برایان هوک / الیوت آبرامز نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می‌شود

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا خبر کناره‌گیری برایان هوک را تایید کرد.

قرار است الیوت آبرامز که پیش از این نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا بود، جایگزین «برایان هوک» در سمت نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می‌شود

آبرامز از چهره‌های تندرو جمهوری‌خواه و از طراحان جنگ آمریکا با عراق بوده است

برایان هوک از سمت خود به‌عنوان نماینده آمریکا در امور ایران کناره‌گیری کرد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز با تایید استعفای برایان هوک، او را عضوی ارزشمند در وزارت امور خارجه آمریکا به رهبری خودش توصیف کرد و گفت: «من از برایان هوک نماینده ویژه [آمریکا] به‌خاطر بیش از سه سال خدمت در وزارت خارجه تشکر می‌کنم.»

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز درباره جانشین آقای هوک نیز نوشت که الیوت آبرامز که هم اکنون نماینده ویژه این کشور در امور ونزوئلا است به جای برایان هوک قرار می‌گیرد. آقای آبرامز از جمله حامیان اصلی حمله آمریکا به عراق در دولت بوش محسوب می‌شد.

فردی تهاجمی‌تر و زیرک‌تراز برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران شد

به نوشته گاردین الیوت در ماجرای مک فارلین {معامله با ایران} در دولت ریگان نقش عمده داشته و به دلیل پنهان کردن اطلاعات از کنگره در خصوص مک فارلین محکوم شد اما جرج بوش وی را عفو کرد.

هوک در روزهای آخرش تاکید کرد سیاست فشار حداکثری و کمپین علیه ایران بسیار موفقیت آمیز بوده است اما ظاهرا ترامپ از اینکه وی نتوانسته ایران را پای میز مذاکره بنشاند، چندان راضی نبوده است.

هفته آینده طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت در حالی مطرح می‌شود که هوک نتوانسته موافقت همه کشورها را برای این کار به سوی آمریکا جلب کند

از سوی دیگر عدم موفقیت الیوت در برداشتن حکومت مادورو نشان داد آمریکا به ناچار دست از گزینه تغییر رژیم ونزوئلا برداشته است.

ترامپ هم دوست دارد فشار بر ایران بیشتر شود و هم با ایران مذاکره کند و الیوت گزینه بهتری از هوک برای ترامپ و نئو محافظه کاران اطراف ترامپ است.

مقام آمریکایی: از هوک خواسته شد استعفا دهد تا مقصر شکست استراتژی علیه ایران شود

روزنامه واشنگتن‌پست نوشت یک مقام ارشد سابق در دولت آمریکا اعلام کرد از برایان هوک، نماینده ویژه دولت این کشور در امور ایران خواسته شد که استعفا دهد تا مسئولیت شکست استراتژی واشنگتن علیه ایران، بر گردن او بیافتد.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: ایران محدودیت‌های غنی‌سازی، انباشت اورانیوم و توسعه سامانه‌های تأمین را شکسته است.

طبق تمام داده‌های تجربی، وضعیت کنونی از زمان حضور آمریکا در برجام بدتر است و آن‌ها به طرز چشمگیری اقدامات بد خود را افزایش دادند.

اگر به عقیده شما این استراتژی موفق بود، نمی‌دانم چرا باید نماینده خود را اخراج کنید.

الیوت آبرامز کیست و چه نقشی در نظریه‌پردازی حملات نظامی و مداخلات امریکا در امور سایر کشورها داشته است؟

الیوت ابرامز متولد ژانویه سال ۱۹۴۸ میلادی دیپلمات سابق امریکایی و کارشناس علوم سیاسی در سیاست خارجی برای رونالد ریگان رییس‌جمهوری سابق جمهوری‌خواه امریکا و جورج دابلیو بوش دیگر رییس‌جمهوری جمهوری‌خواه امریکا بوده است.

ابرامز در جریان ماجرای ایران کنترا در ریاست‌جمهوری ریگان به اتهام پنهان کردن اطلاعات از کنگره مجبور به پاسخگویی در مقابل نمایندگان شد اما توسط جورج اچ دابلیو بوش مورد عفو قرار گرفت. ابرامز روابط نزدیکی نیز با لابی‌های حامی اسرائیل دارد و عضو شورای یادبود هولوکاست در امریکا است و در دانشگاه جورج تاون در حوزه سیاست خارجی تدریس کرده است.

او به دلیل تصمیم‌گیری‌هایش در حوزه سیاست خارجی شخصیتی بحث‌برانگیز و بدنام بوده است به خصوص در حمایت از مداخله‌ امریکا در امور داخلی نیکاراگوئه و السالوادور او در دوره نخست ریاست جمهوری جورج دابلیو بوش دستیار ویژه رییس‌جمهوری و مدیر ارشد در شورای امنیت ملی در امور خاورمیانه و شمال آفریقا بود.

در آغاز دوره دوم ریاست‌جمهوری بوش او معاون مشاور امنیت ملی بری استراتژی دموکراسی جهانی و مسئول ترویج استراتژی بوش برای پیشبرد دموکراسی در خارج از کشور بود.

در اوایل سال ۱۹۸۲ میلادی زمانی که از گزارشی از قتل عام صدها نفر از غیر‌نظامیان توسط ارتش السالوادور در رسانه‌های امریکایی منتشر شد ابرامز در گزارشی به کمیته سنا نوشت که این گزارش‌ها معتبر نیستند و به نظر می‌رسد حادثه‌ای بوده که در آن چریک‌ها کشته شدند. قتل عام در زمان زمامداری ریگان بود و تلاش می‌کرد تا تصویر رژیم حامی حقوق بشر را از نظامیان در قدرت در السالوادور به نمایش بگذارد. با این حال، گزارش‌های تحقیقی بیشتر نشان داد که ادعای ابرامز گمراه‌کننده بوده است.

همچنین، در زمینه تحولات نیکاراگوئه، هنگامی که کنگره بودجه برای کمک رسانی به کنتراها به منظور سرنگونی دولت چپگرای ساندنیست نیکاراگوئه را متوقف کرده بود چرا که طبق قانون اجازه صرف بودجه برای تامین تسلیحات برای نیرویی خارجی غیر‌قانونی بود ابرامز به طور پنهانی در این باره دیدارهایی برای کمک‌رسانی داشته است.

او در دورانی که دستیار ویژه بوش بود نقش مهمی در بهبود روابط اسرائیل و امریکا ایفا کرد. همچنین، در سال ۲۰۰۲ میلادی ابزورور ادعا کرده بود که ابرامز در تلاش برای برنامه‌ریزی کودتا علیه هوگو چاوز رییس‌جمهوری چپگرای آن کشور نقش داشته است.


از او در نشریات چپ امریکایی چون «نیشن» تحت عنوان «جنایتکار جنگی» و «عامل نسل زدایی» یاد می‌شود.

آبرامز درباره انتخابات ایران در پولیتیکونوشته بود: ۲بار به سلامتی ابراهیم رئیسی می‌نوشم! من می‌دانم که شما چه فکر می‌کنید:چرا هر امریکایی باید دوست داشته باشد که ابراهیم رئیسی نامزد تندروها در انتخابات ایران پیروز شود در حالی که پایتخت‌های مختلف جهان خواستار پیروزی روحانی هستند؟

اگر رئیسی برنده انتخابات شود دو اتفاق خواهد افتاد. بار دیگر ممکن است اتفاقاتی مانند سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸ خورشیدی) پس از انتخابات روی دهد و این به نفع امریکا خواهد بود. رای من به رئیسی است»!

دلیل جانشین برایان هوک در گرایشش به رأی آوردن رقیب روحانی!در انتخاباتی که روحانی پیروز شد!

آبرامز درباره انتخابات ایران در پولیتیکو اظهار کرده بود :

۲بار به سلامتی ابراهیم رئیسی می‌نوشم! من می‌دانم که شما چه فکر می‌کنید:چرا هر امریکایی باید دوست داشته باشد که ابراهیم رئیسی نامزد تندروها در انتخابات ایران پیروز شود در حالی که پایتخت‌های مختلف جهان خواستار پیروزی روحانی هستند؟

اگر رئیسی برنده انتخابات شود دو اتفاق خواهد افتاد. بار دیگر ممکن است اتفاقاتی مانند سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸ خورشیدی) پس از انتخابات روی دهد و این به نفع امریکا خواهد بود. رای من به رئیسی است»!

پ ن ، از تحلیل اجتماعی:


آبرامز به دنبال آشوب و انقلاب بوده و برای براندازی برنامه ریزی خواهد کرد؛ در این راستا برای تحقق اهداف خود به اپوزیسیون خارجی توجه و به ایجاد و گسترش اپوزیسیون داخلی معطوف خواهد شد.


آنچه که بر اهل تأمل در سیاست روشن خواهد بود، توجه و تاکید جناح تندرو آمریکا بر تقویت جناح تندرو ایران است؛ به دلیل اینکه در طی مسیر و فرایند براندازی این جریانات، به اهداف و منویات و برنامه‌های آمریکا برای براندازی ، بهتر کمک می‌کنند! به این دلیل که شرایط نارضایتی مردمی را بهتر مهیا می‌کنند تا سریعتر به براندازی منجر شود!


اینجاست که دلیل خروج آمریکا به رهبری ترامپ از برجام ، بهتر درک می‌شود؛ ایجاد بحران برجام در ایران و تبدیل یک پروژهٔ مثبت به یک بحران داخلی برای نظام جمهوری اسلامی ایران!

“آبرامز برای چه می‌آید؟”

اکبر مختاری، مدرس دانشگاه و تحلیلگر مسایل بین‌الملل، در یادداشتی نوشت:

در دوران ریاست‌جمهوری جورج دبلیو بوش که زمان حیات پردامنه نئوکان‌های آمریکایی بود، چهار نام بیشتر به چشم می‌آمد. چهار نامی که در حمایت از اسراییل و دفاع از راهبرد جنگ پیش‌دستانه علیه عراق و تغییر رژیم در ایران هم‌نظر و یکدل بودند. هر چهار نفر در نوشتن و عملیاتی‌سازی پروژه “قرن جدید آمریکایی” در میانه دهه نود با یکدیگر همکار بودند.

اولی، ریچارد پرل معروف به شاهزاده تاریکی بود که در پنتاگون مشغول بود. دومین نفر پل ولفوویتز بود که آن‌هم در پنتاگون پست معاونت را داشت. سومین نفر جان بولتون بود که پستی نسبتا مهم در وزارت امورخارجه کاندولیزا رایس داشت و چهارمین نفر، الیوت ابرامز که در شورای امنیت ملی مشغول بود.

با استعفای نامشخص رابرت هوک، مدیر گروه اقدام ایران در دولت ترامپ، که هدفش ساماندهی هرچه بیشتر نهادهای درون دولت ترامپ برای فشار بر ایران و همسوسازی و اقناع هرچه بیشتر متحدان امریکا بخصوص در منطقه برای فشار حداکثری بر ایران بود؛ حالا نام الیوت ابرامز بار دیگر مطرح شده است.

الیوت ابرامز که پست مدیر ارشد در شورای امنیت‌ملی آمریکا در امور خاورمیانه و آفریقای شمالی را در دوران جورج دبلیو بوش برعهده داشت و طی دوسال اخیر نماینده دولت ترامپ برای بررسی روندهای مربوط به تحولات در ونزوئلا را عهده‌دار بود و در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ ایران از احتمال پیروزی تندورها استقبال کرد؛ حالا شغل مضاعف مدیر گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا را نیز برعهده گرفته است.

آبرامز را می‌توان از تندروترین افرادی دانست که از سوی دولت ترامپ از ابتدای پیروزی تاکنون به کار گرفته شده است.

آیا این انتخاب، پیام تندشدن فضا علیه ایران را برعهده دارد؟

برای پاسخ به سوال فوق باید نگاهی به عملکرد منصوبان دولت ترامپ در سه سال و نیم گذشته انداخت؛ جایی که جان بولتون تندرو و جنگ‌طلب سومین پست مهم سیاسی را در کابینه ترامپ به دست آورد؛ اما ایده‌های همسو با او به‌دلیل مخالفت‌های ترامپ اجرایی نشد.

هرچقدر که جان بولتون مخالف دیدار رهبران امریکا و کره‌شمالی بود، ترامپ به نظراتش وقعی نداد و جایی که بولتون خواستار ضربه نظامی به ایران در پاسخ به زدن پهباد آمریکایی شد، ترامپ نگران از جنگی دیگر کاملا دیدگاه او را به کنار نهاد.

در مورد خروج از برجام هم بیش از آنکه نظرات امثال بولتون تاثیر بالا را داشته باشد، راهبرد تحقق وعده‌های انتخاباتی ترامپ مبنی بر پاره کردن برجام و فشارهای حامیان نزدیک به اسراییل مالی انتخاباتی ترامپ از جمله شلدون ادلسون و امثالهم موثر بود.

تا انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا کمتر از صد روز مانده و مهم‌ترین پرونده روی میز ابرامز، تلاش جهت ممانعت از رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران طبق مفاد برجام است.

این هدف همانی است که پیش از او برایان هوک درحال پیگیری‌اش بود و آبرامز هم ادامه خواهد داد و انجام تحرکات بیش از این هدف، با توجه به رفتارهای گذشته ترامپ نسبت به نئوکان‌های دیگری که کنار او بوده‌اند، انتظار نمی‌رود.

واکنش نمایندگی ایران در سازمان ملل به استعفای برایان هوک: سیاست کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورده


سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل با اشاره به استعفای هوک اعلام کرد که سیاست کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورده است.

علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل در واکنش به استعفای برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به رویترز گفت: استعفای هوک به ما ارتباطی نداشته و رویدادی تعیین‌کننده محسوب نمی‌شود. کمپین فشار به اصطلاح حداکثری که دولت آمریکا به راه انداخته بود، شکست خورده است.

وی ادامه داد: ایران به زانو درنیامده و هرکس که مسئول اعمال این سیاست مردود باشد نیز ایران را به زانو در نخواهد آورد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه با اعلام خبر استعفای برایان هوک در توییتی نوشته بود: من از نماینده ویژه؛ برایان هوک – که قرار است به بخش خصوصی منتقل شود – برای بیش از سه سال خدمتش به وزارت خارجه و دونالد ترامپ قدردانی می‌کنم. او عضو با ارزشی در تیم تحت رهبری من بوده است.

پیام رفتن هوک!

صابر گل عنبری

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که دیروز استعفا کرد، از سرسخت‌ترین منتقدان جمهوری اسلامی در میان جمهوری‌خواهان و از هماهنگ‌ترین اعضای کابینه با دونالد ترامپ در سیاست فشار حداکثری بود. از این رو، استعفای ناگهانی وی آن هم سه ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پرسش‌برانگیز است و هنوز دلایل این استعفا و یا احتمالا برکناری مشخص نیست؛ این که بر اثر اختلافات شخصی با دونالد ترامپ بوده است یا انگیزه شخصی و تصمیم وی برای بازگشت به فعالیت در بخش خصوصی عامل اصلی است. پیام مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا که نشان از خرسندی دولت آمریکا از عملکرد هوک داشت و چیز خاصی را رو نمی‌کرد و باید دید ترامپ در ساعات و روزهای آتی در توییتی به رفتن وی و دلایل آن می‌پردازد یا خیر.


اما به هر حال رفتن هوک حامل هیچ پیام مثبتی به ایران نیست و اگر از منظر هویت شخص جایگزین به قضیه بنگریم که انتخاب الیوت آبرامس به جای وی می‌تواند حامل این پیام باشد که سیاست فشار حداکثری آمریکا سرسختانه‌تر از قبل دنبال خواهد شد؛ از این جهت که آبرامس از طراحان اصلی جنگ عراق است و هم اکنون نیز نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ونزوئلاست. به هر حال این جابجایی نشان از آن دارد که هر نوع گشایس دیپلماتیک در تنش میان آمریکا و ایران در سه ماهه منتهی به انتخابات غیرممکن‌تر از قبل خواهد بود.


همچنین احتمالا ترامپ خواسته باشد با کنار گذاشتن هوک این پیام را برساند که دوره جدیدی از تشدید تنش را آغاز خواهد کرد.


اما در این میان، احتمالا برخی تلاش کنند رفتن هوک، سخنان روحانی و قالیباف درباره “خبر خوب” اقتصادی، و اظهارات دیشب واعظی درباره روزهای پایانی تحریم‌ها و دریافت سیگنال‌هایی از آسیا و اروپا را به هم ربط دهند و این گمانه را برانگیزند که اتفاقاتی پشت پرده میان آمریکا و ایران در جریان است و گشایشی در تنش فیمابین در راه است، اما به نظر نمی‌رسد ارتباطی میان رفتن هوک و این اظهارنظرها وجود داشته باشد و هر چند در عالم سیاست هیچ چیز غیر ممکنی وجود ندارد، ولی چنین گشایشی را در شرایط فعلی بعید می‌دانم.