تفاوت مواجهه با سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران در دولت روحانی و رئیسی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام -✍️ رحمت‌اله بیگدلی

مدعیان اصولگرایی و انقلابیگری نشان دادند که شعارهای اسلام، ولایت، اصولگرایی‌وانقلابیگری آنان صرفا ابزاری برای تصاحب قدرت و ثروت است

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه برای مذاکره با جمهوری اسلامی وارد تهران شد و یک‌شنبه ۲۱ شهریور ماه با اتمام مذاکرات به وین، مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازگشت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، وی در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت: «در مذاکره با ایران بر سر ایجاد فضایی دیپلماتیک برای رسیدن به راه حل مسائل گسترده‌تر و همچنین رسیدگی به تجهیزات نظارتی توافق شد.»

گروسی افزود: «مذاکرات من با مدیرکل آژانس انرژی اتمی ایران بسیار صریح و این مذاکرات سازنده بود.»

او گفت: «ما تمام تاسیسات ایران را بازرسی خواهیم کرد و همه تجهیزات نظارتی آسیب‌دیده را جایگزین می‌کنیم. ما از همه امکانات فنی برای به دست آوردن اطلاعات و نظارت بر تاسیسات ایران برخورداریم.»

گروسی افزود: «من دعوت‌نامه‌ای دریافت کرده‌ام و به زودی به تهران بازمی‌گردم تا در مورد مسائل حل‌نشده مربوط به اورانیوم کشف‌شده در ایران صحبت کنم.»

نکاتی چند در باره سفر رافائل گروسی

۱. پس از تکیه ابراهیم رئیسی بر مسند ریاست دولت، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدون هیچ مخالفتی از سوی اعضای مجلس، محافل قدرت و ثروت، امت حزب‌الله، جوانان پرشور انقلابی و … و با استقبالی بسیار گرم آمد و با بدرقه‌ای گرم‌تر رفت!

۲. این در حالی است که سفرهای قبلی گروسی به ایران همیشه مواجه با قشقرق و الم‌شنگه جریده دریده، واویلای رسانه میلی، اعتراضات امت حزب‌الله، تجمع جوانان انقلابی و نطق‌های آتشین در مجلس مدعی اصولگرایی‌وانقلابیگری بود. همین هفت ماه پیش که گروسی به ایران آمد با تجمع گروهی از جوانان حزب اللهی و نطق‌های آتشین نمایندگان مجلس روبرو شد، اما این بار در دولت رئیسی، رافائل گروسی خیلی خودمانی آمد و مامانی رفت!

۳. این بار توافق با آژانس بدون محدودیت زمانی و بدون گرفتن هیچ امتیازی حاصل شد، بدون این‌که کسی در مجلس خودش را پاره کند یا به‌هنگام ورود و خروج دبیرکل سازمان انرژی اتمی به ایران شاهد تجمع امت حزب‌الله و شعارهای تند جوانان انقلابی باشیم یا در این میان، کسی متهم به خیانت و جاسوسی و … شود!
گویی که گاندوسازان رفتند از این ولایت!

۴. بعد از توافقی که نقض صریح قانون و نمایندگان مجلس و در تضاد با موضع رئیس انقلابی و لوله‌ساز آن بود، نه تنها رئیس دولت و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران متهم به خیانت نشدند، بلکه صداوسیما طبل شادیانه هم کوبید!

۵. هیچ موشک نقطه‌زنی هم با تحریر شعار بر روی آن تست نشد! گویی شکر خدا ما در تست موشک‌‌های نقطه‌زن به مرحله کفایت رسیده‌ایم و امروز همه نقاط دنیا را به صورت نقطه‌ای می‌زنیم و دیگر نیازی به تست موشک نداریم!

۶. دبیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی هم گفت: «حافظه دوربین‌ها پاک نمی‌شود و تصاویر را تحویل گرفتیم.» این در حالی است که جناب قالیباف در دوم خرداد امسال گفت: «تصاویر دوربین‌ها باید پاک شود و آژانس حق دسترسی به دوربین‌های سازمان انرژی اتمی را ندارد.»!

۷. واکنش انقلابی و شریعتمدارانه جریده دریده هم به تمدید توافق موقت در دولت روحانی و توافق دائمی بدون هیچ امتیازی در دولت رئیسی، انتقاد شدید از اولی و استقبال و پوشش خبری در دومی بود!

۸. نکته بسیار مهم این است که براساس بیانیه منتشره، توافق دولت رئیسی و آژانس برخلاف توافق دولت روحانی، علاوه بر نقض قانون مجلس، محدودیت زمانی هم ندارد!

۹. حضرات با این عملکرد خود نشان دادند که از نظر آنان‌ این باید و نبایدهای امثال قالیباف و دیگر نمایندگان مدعی اصولگرایی و انقلابیگری و خط‌ونشان کشیدن‌های امت حزب‌‌الله و جوانان پرشور انقلابی و … صرفا دکان چهار‌نبش تجارت برای کسب قدرت و ثروت بوده و آنچه که در دولت روحانی حرام بوده‌، در دولت رئیسی نه تنها حلال، بلکه واجب است!

۱۰. اینک جای سوال است که: آیا مدعیان اصولگرایی و انقلابیگری پاسخی برای مردم و دادگاه عدل الهی دارند که برای سرکوب اراده ملی و این‌که به مردم بفهمانند که در سال‌های ۹۲ و ۹۴ و ۹۶ نباید به کاندیداهای اصلاح‌طلبان رای می‌دادند، چه بلایی بر سر ملت و کشور آوردند؟!

آیا پاسخی برای صدها میلیارد دلار خسارتی که به ملت زدند دارند؟!

آیا پاسخی برای مرگ‌ومیر ده‌ها هزار نفر از مردم مظلوم ما دارند؟!

آیا پاسخی برای فقیر کردن ملت و کوچک کردن سفره‌های آنان و نابود کردن ارزش پول ملی دارند؟!

و …؟!