تقی رستم وندی، رییس سازمان امور اجتماعی کشور خبر داد؛ حضور ۱۹ میلیون نفر از جمعیت کشور در سکونتگاه‌‎های غیررسمی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ تقی رستم وندی، رییس سازمان امور اجتماعی کشور بیان کرد: در مجموع ۱۹ میلیون نفر از جمعیت ۶۰ میلیون شهرنشین در نقاط حاشیه نشین و بافت فرسوده حضور دارند.

تقی رستم وندی، رییس سازمان امور اجتماعی کشور در حاشیه صد و هفدهمین جلسه شورای اجتماعی کشور با موضوع ساماندهی نقاط حاشیه نشین در جمع خبرنگاران گفت: موضوع سکونتگاه های غیررسمی یا بهتر بگوییم محلات هدف بازآفرینی شهری در دو جلسه از شورای اجتماعی کشور مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این دو جلسه دستگاه‌های دولتی نسبت به ماموریتی که در حوزه امداد رسانی، خدمات اجتماعی و سلامت اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی بر عهده دارند گزارش های متنوع و مختلفی را ارائه کرده اند.

رییس سازمان امور اجتماعی کشور با بیان اینکه مسائل این مناطق از جمله برقراری امنیت، اشتغال، آموزش، بهداشت و سلامت مورد بررسی قرار گرفت خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز یک هم افزایی و هماهنگی و انسجام خوبی در حوزه برنامه‌ریزی بین همه دستگاهها ایجاد شده است و می‌توانیم بگوییم سال ۹۸ آغاز یک تحول عمده در حوزه اقدامات و مداخلات دستگاه‌های دولتی در محلات هدف بازآفرینی شهری است.

رستم وندی تصریح کرد: حدود ۱۱ میلیون نفر در محلات حاشیه نشین کشور ساکن هستند همچنین حدود ۸ میلیون نفر در بافت فرسوده و بافت تاریخی کشور حضور دارند که در مجموع جمعیت بزرگی از کشور را شامل می شود یعنی در مجموع ۱۹ میلیون نفر از جمعیت ۶۰ میلیون شهرنشین جمهوری اسلامی در این مناطق ساکن هستند که دارای مشکلات خاص خود هستند این جمعیت مبتلا به فقر شهری بوده و دارای مشکلات کالبدی، مشکل مسکن پسماندها و … هستند. همچنین عقب ماندگی از نظام آموزشی  و پایین بودن بهداشت در این محلات از جمله مشکلات این مناطق بوده که باید با کمک هم افزایی همه دستگاه‌ها در این محلات اقدامات و مداخلات لازم شکل بگیرد.

رییس سازمان امور اجتماعی کشور خاطرنشان کرد: امروز مقرر شد کارگروه ویژه‌ای تشکیل شده تا در خصوص موضوع مهاجرت معکوس که در برنامه ششم توسعه نیز به آن اشاره شده است موضوعات مختلف را بررسی کند. همچنین در حوزه امنیت و اشتغال الگوهای مناسبی امروز ارائه شد که نمونه آن ائتلافی است که بین هلال احمر و سازمان فنی و حرفه ای معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری و وزارت کشور ایجاد شده است تا در حوزه اشتغال فعالیت کند و تلاش می کند در ۲۲ استان کشور مدل خاصی را که در حوزه کارآفرینی طراحی شده است به اجرا درآورد همچنین امروز نمونه موفقیت از کارآفرینی را در شهر کرمان شاهد بودیم.

رستم وندی تاکید کرد: بحمدالله به نظر می رسد که با برنامه ریزی صورت گرفته، سال ۹۸ سرآغاز تحول خوب در حوزه مداخلات در این سکونت گاهها باشد.