تلاش آمریکا برای تشکیل ائتلافی برای حراست از سواحل یمن و ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجوزف دانفورد رئیس ستاد کل مشترک ایالات متحد آمریکا در رابطه با اقدامات اینکشور برای تشکیل ائتلاف جدید اطلاعاتی در اختیار منسوبین مطبوعاتی قرار داد

حکومت ایالات متحد آمریکا اعلام کرد در دوره ایی که تنش در روابط ایران و آمریکا در حال اوج گیری است ، برای حراست از سواحل ایران و یمن به اقداماتی برای تشکیل ائتلافی با پیشگامی ایالات متحد آمریکا آغاز نموده اند.

جوزف دانفورد رئیس ستاد کل مشترک ایالات متحد آمریکا در رابطه با اقدامات اینکشور برای تشکیل ائتلاف جدید اطلاعاتی در اختیار منسوبین مطبوعاتی قرار داد.

دانفورد ضمن اشاره به اینکه اقدامات ایران در آبهای بین المللی را با نگرانی دنبال می کنیم گفت : بمنظور تشکیل یک ائتلاف برای تحت تضمین قرار دادن ” آزادی امنیت سیر و سفر ” در تنگه هرمز و ” Babül Mendep ” به مذاکرات با برخی از کشورها آغاز کردیم.

وی ضمن اشاره به اینکه در نظر است تا آمریکا به کشتی ها و فعالیت های این ائتلاف نظامی که تشکیل آن مد نظر است، نظارت کرده و رهبری آن را بر عهده بگیرد اعلام کرد : ظرف چند هفته آینده خواهیم فهمید که کدامین کشورها برای شرکت در این اقدام اراده سیاسی لازمه را از خود نشان خواهد داد. سپس با ارتش کشورهای مذکور به روند آغاز شده ، ادامه خواهیم داد.

در حالیکه یک پنجم نفت جهان از طریق تنگه هرمز صورت می گیرد، ایالات متحد آمریکا به اعمال تحریم های جدید برای کاهش صادرات نفت ایران پس از خارج شدن از برجام آغاز کرد.

ایران تهدید می کند که اگر نفت صادر کند، احتمالا تنگه هرمز را خواهد بست.

حکومت آمریکا نیز از طریق تحریم ها در تلاش نشاندن ایران بر سر میز مذاکره می باشد