تلاش برخی از موسسات کنکور برای نفوذ در سامانه جدید مدارس / شبکه «شاد» در تیررس مافیای آموزش

پایگاه خبری / تحلیلی نگام  _ در چند روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی خبری منتشر شد که این ذهنیت را ایجاد کرد که مافیای آموزش برای تصاحب سامانه شاد خیز برداشته‌اند تا این سامانه که هدف از تاسیس آن آموزش از راه دور به دانش‌آموزان در زمان کرونا و تعطیلی مدارس است را نیز به ابزاری برای کسب سودهای نجومی خود تبدیل کنند‌.


به گزارش همدلی ، آن گونه که در خبرها آمده است مسئولان آموزش‌و‌پرورش جلساتی با مدیران برخی از موسسات آموزشی کنکور تشکیل داده‌اند که هدف از آن تهیه امکانات مانند تهیه موبایل برای دانش‎‌آموزان محروم و در مقابل اجازه عرضه محصولات موسسات کنکور در شبکه شاد بوده است. گفتنی است به خاطر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، آموزش و پرورش برای مختل نشدن فعالیت‌های آموزشی تصمیم گرفت با طراحی یک سامانه آموزشی آنلاین بستر لازم برای آموزش مجازی دانش‌آموزان را راه‌اندازی کند. به این سامانه اپلیکیشن شاد آموزش و پرورش گفته می‌شود.


با استفاده از این اپلیکیشن ارتباط بین معلم و دانش‌آموز برقرار می‌شود و معلم می‌تواند محتوای درسی را از طریق این شبکه با دانش‌آموزان به اشتراک بگذارد و طرح سؤال و آزمون کند، اما اکنون خبرهایی از برخی از منابع درز پیدا کرده که حاکی است مافیای آموزش برای تداوم فعالیت‌های سودآور خود چشم طمع به این شبکه آموزش از راه دور نیز دوخته است. برخی می‌گویند مافیای آموزش با قدرت نفوذ بالا در بدنه حاکمیت که حتی وزیر پیشین ِآموزش و پرورش به گفته خودش زورش به آن نرسید به دنبال تسلط بر حوزه‌های مختلف آموزش است و دنبال آن است با تغییر زمین بازی از تشکیل کلاس‌های کنکور و خدمات کمک آموزشی به آموزش از راه دور، امکانات نیم بند آموزشی این ایام کرونایی را نیز به ابزاری برای کسب سود اقتصادی خود تبدیل کند. لازم به یادآوری است دو سال پیش سیدمحمد بطحایی، وزیر پیشین آموزش‌وپرورش در سیزدهمین همایش تجلیل از مؤلفان مواد و رسانه‌های آموزشی در اعترافی تلخ در مورد حذف کنکور با ناامیدی اعلام کرد: «زورمان به مافیای کنکور نمی‌رسد.»


وی با اشاره به لجبازی مافیای کنکور با آموزش و پرورش گفت:«اعتراف می‌کنم توان مقابله با این مافیا را در دوره متوسطه ندارم.»


البته در تمام سال‌هایی که مافیای کنکور نبض آموزش را در دست گرفته نه تنها زور وزیر آموزش‌وپرورش سابق به این مافیای مخوف نرسیده، بلکه زور مسئولان سایر قوا هم در این مدت به چنین مافیایی که آموزش را ابزار سودآوری خود قرار داده و به دنبال منافع مالی خود هستند نرسیده است.

لزومی ندارد پای موسسات کنکوری به شبکه شاد باز شود

احتمال نفوذ موسسات کنکور به شبکه شاد حتی به سوژه برنامه‌های تلویزیون نیز تبدیل شده است. دیروز علیرضا علی احمدی، وزیر اسبق آموزش‌وپرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع مهارت‌آموزی در مدارس به این موضوع واکنش نشان داد و در پاسخ به پرسشی مبنی بر برگزاری جلساتی در آموزش‌وپرورش با مسئولان موسسات آموزشی کنکور و احتمال تبدیل شبکه شاد به دکانی برای موسسات کنکوری گفت: «قطعا موافق نیستم، اما موافق مشارکت جمعی مردم در تولید محتوا برای آموزش در سال تحصیلی پیش رو هستم اما لزومی ندارد پای موسسات کنکوری به شبکه شاد باز شود.» البته وزیر آموزش‌وپرورش در مورد صحت خبر جلسه مسئولان آموزش‌وپرورش با مدیران برخی از موسسات آموزشی، این خبر را تایید یا رد نکرد و گفت:«صحت آن را باید از مسئولین وقت پرسید. می‌شود فرض کرد که چنین حالتی هم مطرح باشد. اما نکته آن است که ظرفیت یک میلیونی معلمان بالفعل و خود خانواده‌ها و دانش‌آموزان، معلمان بازنشسته را نباید فراموش کرد.

عمر ۱۳ ساله مافیای آموزش

نفوذ مافیای آموزش و کنکور قصه دیروز و امروز نیست، سال‌هاست که این مافیا بر آموزش‌وپرورش چنبره زده و آن را به جهتی که منافع آنان را تامین می‌کند، سوق می‌دهند. اجرا نشدن قانون حذف کنکور مثال روشنی از این ماجراست. بیش از یک دهه است که قانون به صراحت بر حذف کنکور تاکید کرده است، اما از زمان تصویب این قانون که در سال ۸۶ بود، کنکور همچنان ادامه دارد، چرا که با برگزاری کنکور فرصتی برای چپاول میلیاردها پول توسط این سودجویان فراهم می‌شود. در واقع مافیای کنکور آن قدر قدرت دارد که برای جیب خود می‌تواند اجرای قانون را سال‌ها معطل نگه دارد.


چند وقت پیش محمدمهدی زاهدی، نماینده مجلس نیز از نفوذ این چپاول‌گران در سیستم آموزش و پرورش سخن گفت. وی با اشاره به نقش مافیای آموزش بر سیستم آموزشی کشور گفت: «باندهای مافیایی با درآمد بالای ۱۰هزار میلیارد در سال درون آموزش‌وپرورش نفوذ می‌کنند.» البته شبیه اظهارنظر این نماینده مجلس کم نیست. عبدالرسول عمادی، مشاور وزیر آموزش و پرورش، که قبلا سرپرست معاونت متوسطه وزارت بود، پیش از این در اظهارنظری گفته است: «مافیای کنکور جریان اقتصادی اجتماعی فراگیر است که به این راحتی نمی‌توان با آن مقابله کرد.»