تلاش دولت «اصلاحات» برای پاکشویی نقش خود در تخریب محیط‌زیست؛ همه چیز را گردن خشکسالی می‌اندازند!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنماینده اهواز می‌گوید وزیر نیروی دولت خاتمی تلاش می‌کند با مخدوش‌ ساختن آمارها، بحران آب ناشی از سدسازی‌های دوران خود را به گردن خشکسالی بیاندازد!

به نوشته کیهان لندن، سید کریم حسینی نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی وزیر پیشین نیرو را نیز در بروز بحران بی‌آبی مطلق در استان خوزستان مقصر دانسته و نوشته که در سال‌های عادی نیز این استان آب کافی نداشته چه رسد به امسال که با بی‌آبی شدید مواجه است.

سیدکریم حسینی نماینده اهواز در یادداشتی که در وبسایت «جماران» منتشر شده نوشته است که حبیب‌الله بیطرف وزیر نیرو در دولت اصلاحات و استاندار پیشین یزد تلاش می‌کند نقش خود و همفکرانش را در بحران آب خوزستان انکار کند و در این راه «آمار اشتباه و مخدوش» می‌دهد تا «واقعیت‌ها را وارونه جلوه دهد».

حسینی وزیر دولت محمد خاتمی را متهم کرد که با دستکاری آمار و ارقام بارندگی‌های خوزستان با یک آمار حدود «۱۹درصدی» قصد دارد «همه چیز را به گردن خشکسالی بیاندازد».

آنگونه که کارشناسان آب می‌گویند حبیب‌الله بیطرف در وزارت نیرو مأموریت اصلی‌اش انتقال آب از خوزستان به یزد بود که با حمایت همه‌جانبه محمد خاتمی اجرا شد. طرحی که مخالفت‌های فراوان مردم خوزستان و چهارمحال و بختیاری را به دنبال داشت ولی به جایی نرسید. گفتنی است که خانواده حجت‌الاسلام محمد خاتمی اهل اردکان یزد است.

کارشناسان دوره وزارت بیطرف را اوج یکه‌تازی مافیای آب در کشور توصیف می‌کنند؛ دوره‌ای که سدهای ویرانگر گتوندعلیا و کارون۲ با بی‌خانمان کردن حداقل ۱۵ هزار روستانشین در همین دوره شروع یا افتتاح شدند. پروژه انتقال آب الیگودرز به گلپایگان و قم (قمرود) در همین دوره بود. ویرانی مناطق زاگرس مرکزی بر اثر سدسازی و اجرای طرح‌های انتقال آب از سرچشمه‌های رودهای کارون و دز، فرصت‌های تولید ثروت و اشتغال در خوزستان، لرستان و چهارمحال و بختیاری را از میان برد، و به همان میزان در یزد و اردکان و مبارکه و کرمان و رفسنجان و… تولید ثروت برای خانواده‌های مافیایی جمهوری اسلامی کرد.

طرح‌های سدسازی و انتقال آب سرشاخه رودخانه‌های کارون و دز به دلیل ایجاد فقر فراگیر و تخریب زیست‌بوم ناقض حقوق شهروندی و عامل نابودی اقتصاد و کشاورزی و دامداری و محیط زیست مردم زاگرس مرکزی و خوزستان شد.

نماینده اهواز از ادعای بیطرف درباره داشتن ۴ میلیارد مترمکعب آب مازاد رودخانه کارون که به خلیج فارس می‌ریزد و باید برنامه‌ای برای انتقالش داشت، انتقاد کرد و گفت: «عجیب است که وزیر نیروی دولت اصلاحات متوجه نیست که با انتقال این حجم از کارون، آب شور خلیج فارس آب شیرین را پس خواهد زد و ده‌ها هزار هکتار را تبدیل به شوره‌زار خواهد کرد. آیا آقای بیطرف از مرگ میلیون‌ها نخل در پایین دست کارون به دلیل پیشروی آب دریا به دنبال کاهش دبی رودخانه‌ها مطلع نیست؟ اگر مطلع نیست که فاجعه‌ی بزرگی است و اگر مطلع است که جنایتی بزرگ می‌کند.»

حسینی نماینده‌ی اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمارهای وزارت کشاورزی و وزارت نیرو که آوردآب رودخانه‌های خوزستان در سال‌های عادی را «۳۲ میلیارد مترمکعب» و نیاز آبی خوزستان را «۳۴ میلیارد مترمکعب» نشان می‌دهند، نتیجه‌گیری کرد: «بنابراین حتا در سال‌های نرمال هم آب مازادی برای انتقال چه به قصد کشاورزی و چه به قصد صنعت وجود ندارد.»

او این گفته‌ی بیطرف که «اگر سدسازی دولت اصلاحات نبود خوزستان قابل سکونت نبود» را «وقیحانه» توصیف کرد و نوشت: «از قضا هر کس سوادی در حد ابتدایی هم داشته باشد خوانده که خوزستان برای هزاران سال مهد تمدن و‌ جلگه‌ی حاصلخیز ایران بود و همین برنامه‌های بد شما بود که باعث شد سکونت برای مردم عزیزش اینچنین دشوار شود!»

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: «تقریبا همه‌ی کارشناسان امروزه بر فاجعه‌آمیز بودن سدسازی که بیطرف به آن افتخار می‌کند مهر تایید زده‌اند! مانده‌ام بیطرف و همفکران او در مدیریت کنونی وزارت نیرو با چه وجهی از فرآیند سدسازی افراطی دفاع می‌کنند؟»

سیدکریم حسینی در پایان یادداشت خود تاکید کرده: «علیرغم داده‌های اشتباهی که آقای بیطرف در توضیح مدعای خود آورده‌اند و کاملا بر خلاف داده‌های آماری است، نه خشکسالی که تصمیمات مدیریتی اشتباه و عامدانه‌ی ایشان و تیم‌شان در وزارت نیرو دلیل اصلی مشکلاتی است که خوزستان امروز به آن مبتلاست و در صورت استمرار، فردا دامن همه را خواهد گرفت.»