تلاش گروهی برای جلوگیری از رسیدن جو بایدن به کاخ‌سفید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ گروهی از سناتورهای حزب جمهوری‌خواه در آمریکا می گویند از تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات خودداری خواهند کرد مگر آنکه کمیسیونی برای تحقیق درباره ادعاهای تقلب در انتخابات ایجاد شود.


به گزارش بی‌بی‌سی، این یازده سناتور جاری و منتخب به رهبری تد کروز می خواهند فرصتی ده روزه برای رسیدگی به ادعاهای غیرمستند تقلب انتخاباتی پیش از تایید نتایج در نظر گرفته شود.
با این حال بعید است این گروه موفق شوند چون انتظار می رود بیشتر سناتورهای جمهوری خواه در کنار همه دمکرات ها در روز ششم ژانویه به تصدیق پیروزی جو بایدن رای دهند.


دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بارها ادعای تقلب را بدون ارائه شواهد تکرار کرده و از پذیرش نتایج انتخابات سوم نوامبر خودداری کرده است.


سیستم موسوم به “کالج انتخاباتی” (الکتورال کالج) آمریکا – که امتیازاتی را براساس کسب آرای عمومی در هر ایالت به یکی از دو نامزد می دهد – روز ۱۴ دسامبر پیروزی آقای بایدن را با ۳۰۶ رای در مقابل ۲۳۲ رای تایید کرد.

با این حال کنگره باید در روز ششم ژانویه آرای کالج انتخاباتی را تایید کند. برنده انتخابات و معاون او در روز ۲۰ ژانویه در برابر کنگره سوگند خواهند خورد.

این یازده سناتور روز شنبه در نامه ای نوشتند که انتخابات ماه نوامبر “با ادعاهای بی سابقه تقلب، نقض (مقررات) و اعمال ضعیف قانون انتخابات و سایر بی نظمی ها همراه بود.”

آنها با اشاره به سال ۱۸۷۷ – زمانی که یک کمیته فراجناحی برای تحقیق درباره نتایج رای گیری در سه ایالت که نامزدهای هر دو حزب در آن مدعی پیروزی شده بودند تشکیل شد – کنگره را به انتصاب کمیسیونی برای “حسابرسی اضطراری ده روزه در مورد نتایج انتخابات در ایالت های مورد مناقشه” ترغیب کردند.

آنها گفتند: “زمانی که این تحقیقات کامل شد، ایالات راسا یافته های کمیسیون را ارزیابی خواهند کرد و در صورت لزوم می توانند برای تصدیق تغییر در نتیجه آرا جلسه ویژه قانونگذاری تشکیل دهند.”


با این حال آنها اضافه کردند که بعید است موفق شوند: “ساده انگار نیستیم. کاملا انتظار داریم که بیشتر دمکرات ها یا همه آنها و شاید بیش از چند جمهوری خواه طور دیگری رای دهند.”


اقدام آنها غیر از تلاش سناتور جاش هالی از میزوری است که گفته به دلیل تردید در مورد سلامت انتخابات نتیجه تایید شده از سوی کالج انتخاباتی را رد خواهد کرد.

گروهی از جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان کنگره هم قصد دارند نتایج انتخابات را به چالش بکشند.