تلویزیون کانال ۱۲ اسرائیل:نگرانی و آماده باش در اسرائیل از امکان واکنش ایران / رویترز: ایران آنچه را «احتمال حمله‌ی سایبری» خوانده تلافی خواهد کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _   پس از آنکه مقامات ایرانی در گفتگو با رویترز در رابطه با انفجار در نطنز انگشت اتهام را به سوی اسرائیل دراز کردند و هکرهای اسرائیلی را مسئول این انفجار دانستند، تلویزیون کانال ۱۲ اسرائیل خبر از آماده باش در اسرائیل از نگرانی و امکان واکنش نظامی از سوی ایران داد.

ژنرال عموس یادلین فرمانده پیشین ستاد اطلاعات ارتش اسرائیل نیز گفت که اسرائیل باید آماده واکنش ایران باشد.

پیش از این بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته بود که به این خبر واکنشی نشان نخواهد داد.

در اسرائیل مکان انفجار در نطنز بسیار با اهمیت عنوان شده و گفته شده که شاید این تنها مکان غنی‌سازی سریع در ایران بوده که در اثر این انفجار سانتریفیوژهای بسیاری نابود شده است.

خبرگزاری رویترز هم به‌نقل از سه مقام ایرانی گزارش داده که تهران عقیده دارد حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز ناشی از حمله سایبری بوده‌است. نام این مقام‌ها فاش نشده و آن‌ها مستندات خود در مورد این نتیجه‌گیری را نیز ارائه نکرده‌اند.

ساعاتی پیش از این گزارش شورای عالی امنیت ملی ایران گفته بود علت حادثه به‌دلیل ملاحظات امنیتی فعلا اعلام نمی‌شود، هرچند «مشخص شده‌است».

یکی از مقام‌های طرف گفت‌وگو با رویترز اظهار کرده «حمله سایبری» مذکور یک مرکز مونتاژ سانتریفیوژ را هدف قرار داده و حملات مشابه توسط «دشمنان» پیشتر نیز صورت گرفته است. ارزیابی اولیه کارشناسان، با تطبیق عکس‌های منتشرشده توسط سازمان انرژی اتمی ایران و تصاویر ماهواره‌ای گوگل، نیز حاکی از وقوع حادثه در مرکز مونتاژ سانتریفیوژ ایران بود.

بنا بر گزارش‌ها سایت نطنز پیشتر نیز هدف «حمله سایبری» قرار گرفته بود و گزارش‌ها در مورد آن حملات که با ویروس استاکس‌نت انجام شده بود، همچنان توجهات زیادی را به خود جلب می‌کند؛ بدافزاری که در سال ۱۳۸۹ شناسایی شد و بعدها گفته شد «هدف اصلی آن تولیدکننده سانتریفوژهای نطنز بود».

دو مقام ایرانی به رویترز گفته‌اند اسرائیل ممکن است پشت رخدادهای مربوط به نطنز باشد. رویترز اما تاکید کرده این دو مقام مدرک و سندی در ارتباط با اظهارات خود ارائه نکرده‌اند.