تمجید نهضت صلیب‌سرخ و هلال‌احمر از پرستاران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر در تهران به مناسبت فرارسیدن ۱۲ می (۲۳ اردیبهشت) روز جهانی پرستار، از پرستاران سراسر جهان و بویژه آنهایی که حجم کار بی‌سابقه‌ایی را برای درمان مبتلایان به کووید ۱۹ انجام دادند، تمجید و تشکر کرد.

به گزارش ایرنا، روز چهارشنبه دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران، رابرت ماردینی مدیر کل کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت: «پرستاران ناجیان جهان اند. آنها سلامت خود را به خطر می اندازند و پیوسته وقت گذراندن با خانواده شان را فدای کمک به بیماران کووید ۱۹ می کنند. دیدن تمجید و تشکر بسیاری از جوامع از پرستاران باعث قوت قلب است، با این حال جای نگرانی است که دیگر پرستاران شاهد آزار، انگ انگاری بوده و حتی مورد حمله قرار می گیرند.»
جاگان چاپاگان دبیر کل فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر نیز اعلام کرد: «ایمنی کارکنان مراقبت درمانی در حین این همه گیری برای غلبه جوامع بر این بیماری ضروری است. آنها نه تنها جان مردم را از کووید ۱۹ نجات میدهند بلکه تداوم خدمات نجاتبخش درمانی را برای حمایت از مردم در برابر حوادث و دیگر بیماریها نیز تضمین می کنند. ما نگرانیم که این همه گیری فشار خردکنندهای، به ویژه در مناطق آسیب پذیر و شکننده، بر سیستم های بهداشت و کارکنان درمانی وارد کند.»
آنت کندی رئیس شورای پرستاران بین الملل نیز گفت: «انگ انگاری و خشونت علیه پرستاران و دیگر کارکنان بهداشتی در بعضی از کشورها شوکه کننده است و تنها واکنش عدم تاب آوری است. همه گیری به درستی قهرمان بودن پرستاران را در خص مقدم نشان داده است اما آنها در عین حال مادران و پدران عادی هستند با خانواده هایی که باید از آنها مراقبت کنند. آنها مستحق آناند که به دور از ترس، چه بواسطه کمبود تجهیزات حفاظت شخصی یا به دلیل آزار و اذیت و حمله، کار کنند.»

وی افزود:‌ تجهیزات حفاظت شخصی یا PPE برای حفاظت از سلامت کارکنان بهداشت ضروری است و باید برای آنها در اولویت قرار گیرد. بعلاوه،‌ ضرورت دارد دسترسی تجهیزات حفاظت شخصی و سایر مواد درمانی در کشورهای محروم و متأثر از جنگ، از طریق اتخاذ تمهیدات ملی و همکاری بین دولتها، تضمین گردد.  

به گفته رئیس شورای پرستاران بین الملل، در کشورهایی که بیشتر از این همه گیری آسیب دیده اند و سیستم های مراقبت درمانی در آنها عملکرد معقولی دارد، حدود ۱۰ درصد از کارکنان مراقبت درمانی به کووید ۱۹ مبتلا شده اند که این شمار زیادی از افراد است که ممکن است به راحتی دست کم گرفته شود. این درصد ممکن است در جاهایی با سیستم های مراقبت درمانی که پیشتر به دلیل مخاصمه یا عدم سرمایه گذاری طولانی مدت تضعیف شده اند بسیار بیشتر باشد.
وی تصریح کرد:‌ نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و شورای پرستاران بین المللی از دولت ها میخواهند که به تضمین حمایت از و ایمنی پرستاران و دیگر کارکنان بهداشتی، مخصوصاً در مناطق کم برخوردار، حادثه خیز و جنگ زده متعهد باشند. تنها با تضمین سلامت و ایمنی کارکنان مراقبت درمانی است که ما (به صورت جمعی و جهانی) می توانیم یک واکنش درمانی مناسب را در زمان کووید ۱۹ تضمین کنیم.