تندیس ۵ متری کپی‌شده از مجسمه داوود اثر میکل‌آنژ در راه دوبی

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماین اولین کپی‌بردای از اثر میکل‌آنژ، شاهکار دوره رنسانس نیست اما برابرترین آنها با اصل؛ تندیس داوود ساخته شده توسط چاپگر سه بعدی. این مجسمه، میلان را برای شرکت در نمایشگاه اکسپو دوبی ترک می‌کند.

به گزارش دویچه‌وله، تندیس داوود، یکی از مشهورترین آثار میکل‌آنژ و از مشهورترین تندیس‌های دوره رنسانس حالا صاحب برادر دوقلویی شده که خالق آن نه میکل آنژ که دستگاه چاپگر سه بعدی است.

تندیس عظیم داوود که ۵ متر و ۲۰ سانت ارتفاع دارد و با فناوری چاپ سه بعدی ساخته شده، قرار است در غرفه ایتالیا در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ که از مهر امسال (۲۰۲۱) در دوبی برگزار می‌شود، به نمایش گذاشته شود.

تمامی جزئیات شاهکار میکل‌آنژ را که از سنگ مرمر ساخته شده، می‌توان یک به یک در این کار کپی بازیافت؛ تمامی لکه‌ها، شکستگی‌ها، خوردگی‌های سنگ به مرور زمان. خالقان این اثر می‌گویند با بازتاب تمامی جزییات شاهکار اصلی در کپی، می‌خواسته‌اند که به این برادر دوقلو، روح ببخشند.

تنها تفاوت این کپی با اصل این است که تندیس داوود دبی وزنش ده بار کمتر از مجسمه اصلی در فلورانس ایتالیاست.

*نماد فلورانس و تولدی دوباره پس از کرونا

مدیر گالری آکادمی فلورانس که تندیس اصلی داوود از سال ۱۸۷۳ در آن نگهداری می‌شود، این تندیس را نماد استقلال، زیبایی و قدرت می‌داند و در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز می‌گوید، چه چیزی بهتر از این مجسمه برای نشان دادن تولد دوباره ایتالیا و حتی دنیا پس از پاندمی کووید ۱۹ می‌توان یافت؟

میکل آنژ تندیس را بین سال‌های ۱۵۰۱ تا ۱۵۰۴ در حالی که حدودا ۲۶ ساله بود، خلق کرد؛ از سنگ مرمری یک تکه. این تندیس قرار بود داوود را یه نمایش بگذارد که در کتاب‌های مقدس مسیحیان و یهودیان از او نام برده شده، قهرمانی که در نبرد با جالوت، پیروز میدان است.

تندیس داوود، به عنوان نماد شهر فلورانس نیز به شمار می‌رود.

این تندیس اما ۲۵ سال در حیاط موزه دلوپرا دل‌دوئومو در فلورانس ماند چرا که کسانی که به میکل‌آنژ مأموریت ساخت مجسمه را داده بودند، بر این باور بودند که او به خوبی از پس کار برنیامده و تندیس پر از اشکال است. آنها شک داشتند که سنگ به کار رفته با مرور زمان پابرجا بماند.

ساخت کپی سه بعدی این اثر هم یک سال زمان برد؛ پروژه‌ای که در آن هنرمندان، مهندسان و کارشناسان مرمت آثار تاریخی شرکت داشتند.

*تمامی کپی‌های داوود

نخستین تلاش‌ها برای اقتباس دیجیتال از این تندیس به سال ۱۹۹۷ برمی‌گردد؛ زمانی که کارشناسان دانشگاه استنفورد و واشنگتن روی مدلی که بر پایه فناوری سه بعدی ساخته می‌شد، آزمایش می‌کردند. تلاش‌هایی که البته ثمرش چیزی شبیه تندیس کپی شده کنونی نبود. در سراسر جهان کپی‌های فراوانی از این شاهکار میکل آنژ موجود است اما این نخستین کپی است که مجوز آن را گالری آکادمی فلورانس صادر کرده است.

مدیر این گالری اما با وجود اینکه این کپی به شدت برابر اصل است، معتقد است، هیچ کپی از این شاهکار نمی‌تواند با اصل آن برابری کند.

در حالی که برادر دوقلوی داوود این ماه میلان را به قصد دوبی ترک خواهد کرد، داوود اصل همانجا در فلورانس ایستاده چشم به راه گردشگرانی است که روزی دوباره پس از پاندمی سر و کله‌شان پیدا شود