تنش آبی در میانه؛ حداقل یک معترض بازداشت شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر پی برگزاری تجمع اعتراضی به دلیل بروز اختلاف بر سر حق‌آبه رودخانه «بلوکان» بین روستاهای «بلوکان» و «دستجرد» در شهرستان میانه، دست کم یک نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شده است.

بر اساس گزارش‌های رسیده به «ایران‌وایر»، اهالی روستای بلوکان در استان آذربایجان شرقی امروز سه‌شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ با برگزاری تجمعی اعتراضی به قطع حق‌آبه این روستا و انتقال آب به روستای دستجرد اعتراض کردند. این تجمع با مداخله نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده و رییس شورای اسلامی روستای بلوکان بازداشت شده است.

اهالی روستای بلوکان می‌گویند پیش‌تر دادگاه با صدور حکمی، حق‌آبه دو روستای بلوکان دستجرد را تعیین کرده بود. با این وجود، اکنون دادگاه به صورت غیابی رایی جدید صادر کرده است که در آن حق استفاده از آب رودخانه از اهالی روستای بلوکان صلب و آن را در اختیار روستای دستجرد قرار داده است. تجمع اعتراضی امروز نیز برای ممانعت از اجرای حکم دادگاه که اهالی روستای بلوکان آن را «ناعادلانه» می‌خوانند، انجام شده است.

درگیری بین دو روستای بلوکان و دستجرد بر سر حق‌آبه رودخانه بلوکان سابقه‌ای طولانی دارد. اهالی روستای بلوکان می‌گویند در سال‌های گذشته یک نفر نیز در این درگیری‌ها کشته شده است.

در سال‌های اخیر، خشک‌سالی و سیاست‌های نادرست مدیریت منابع آبی در استان آذربایجان شرقی از یک سو و ناتوانی قوه‌قضاییه در حل اختلاف شهروندان بر سر حق‌آبه از سوی دیگر، تنش‌آبی در این استان را بیش از گذشته افزایش داده است.