تنها راه خروج امریکا از خاورمیانه گذر از میان آن است / یادداشت

✍️ولی نصر

‏بعید است ⁧ایران⁩ با توجه به خروج ترامپ از ⁧برجام⁩، حاضر شود امتیاز بزرگی به امریکا بدهد.

واشنگتن برای کاهش اضطراب متحدان خود در منطقه، اجازه فروش بیش از ۳۰ میلیارد دلار سلاح به کشورهای خاورمیانه را صادر کرد. این اقدام باعث شد، صادرات گسترده تسلیحات به این کشورها به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

ایران در واکنش به این اقدام، سرمایه‌گذاری خود در سیستم‌های موشکی و توانمندی‌های تسلیحاتی پیشرفته و حمایت از نیروهای مقاومت را افزایش داد. برجام به خودی خود باعث افزایش بی‌ثباتی در منطقه نشد بلکه این دامن زدن به رقابت تسلیحاتی از سوی امریکا بود که موجب بی‌ثباتی در خاورمیانه شد

اقدامات ایران در منطقه نشان می‌دهد یک کشور شیعه در منطقه خلیج فارس و در محاصره قدرت‌های سنی مورد حمایت امریکا تا چه حد احساس ناامنی می‌کند. خاطره جنگ تحمیلی عراق و اشغال جنوب غرب ایران در دهه ۱۳۶۰ همچنان یکی از ارکان مهمی است که به نگاه راهبردی ایران در منطقه شکل می‌دهد.

ایران از زمان جنگ با عراق برای خود متحدان و مشتریانی در میان کشورهای عرب دست و پا کرده و پایگاه‌هایی در این کشورها ایجاد کرده است. این اقدام در راستای راهبردی است که ایران آن را «دفاع رو به جلو» می‌خواند.

ایران علاقه‌ای ندارد ملی‌گرایی عربی و احساسات ضد ایرانی در کشورهای عرب را برانگیزد و در عین حال تمایلی به جنگ با اسراییل نیز ندارد. بعید است ایران و اسراییل پای میز مذاکره بنشینند اما مذاکره میان ایران و رقبای عرب این کشور می‌تواند برخی نگرانی‌های اسراییل را نیز برطرف کند.