تنها یک “دیکاتور” می‌تواند “دستور” افزایش جمعیت یک جامعه را صادر کند

حامد تقوی –

در ادامه دستورات علی خامنه‌ای درباره فرزند آوری و تاکیدات برخی فرماندهان سپاه برای داشتن حداقل ۵ فرزند؛ امروز مینو اصلانی، رئیس بسیج جامعه زنان گفته است : “همه دستگاه های مربوطه برای افزایش جمعیت و فرزند آوری در ایران اقدام کنند.”
اساسا مسئولان جمهوری اسلامی بنا بر خوی دیکاتوری‌شان مسئله انسان را هیچگاه درک نکرده‌ اند. آنها به جامعه ، نه به مثابه مسئله انسان بلکه به مثابه مسئله ماشین و ربات نگاه میکنند. که هر چه دستور بدهی باید انجام شود. البته این دیکتاتوری را با توسل به زور تا حدودی در این مدت حکمرانی پیش برده اند ؛ برای مثال مسئله حجاب اجباری، اعمال ممیزی، خفه کردن صدای مخالف و …
اما جامعه تا یک جایی تحمل این زور را خواهد داشت و با وجود همه سرکوب ها در مقابل صدای سرکوب و خفگان خواهد ایستاد. کما اینکه میبینیم اعتراضات دارد به همان سمت پیش میرود. لذا این خیال فرزند آوری هم در این وضعیت اقتصادی و سیاسی و فرهنگی بر دلشان خواهد ماند و اجرایی نخواهد شد.

1 دیدگاه برای «تنها یک “دیکاتور” می‌تواند “دستور” افزایش جمعیت یک جامعه را صادر کند»

 • آذر ۱۷, ۱۳۹۸ در t ۷:۲۳ ق٫ظ
  Permalink

  چرا دانشجو مثل ملت شعار پول بنزین گم شده خرج فلسطین شده ، سوریه را رها کن ، رضا شاه روحت شاد را نمیدهد ؟
  در زمانی که پوچی گری ، پوپولیسم چپ لنینیستی امریکا ستیز ، روسی گری مارکسیستی ، دروغ پردازی و سانسور و فرافکنی ، ریشه ژورنالیسم عصر ملاهای بعثی فقاهتی روسی ، روشنفکری الوده به مارکسیسم روسی ، دانشجوی عدالت خواه روسی با ادرس دادن های مغلوط و مشکوک چپ روسی همدست ملاها و ارزشی ها و عصر طلایی های ضد لیبرال دموکراسی و توسعه پایدار و ازادیهای اجتماعی ، را پوسانیده ، امواج نارضایتی مردم از حکومت دیکتاتوری فاسد مداخله گر را به جای مقایسه با انواع واقعا مشابه ان ( در ونزوئلا ، بولیوی ، نیکاراگوا، روسیه ، الجزایر ، سودان ، …) با جنبش های مصنوعی انارشیستی مثل جلیقه زردها ، مقایسه بی ربط می کنند. انهم در کشوری که دموکراسی به معنی واقعی وجود دارد و صندوق رای به شکل کاملا منصفانه بدون دست کاری ، بهترین راه حل تغییراست ( مثل فرانسه که همین ماکرون کاملا ناشناخته بود و امد و از تمام شناخته شدگان چپ و راست برد بدون دخالت دولت سوسیالیست چپ حاکم ) ، یا با اعتراضات مردمی که در برزیل لولا و دیلمای چپ کلاشینکفی را تف کردند به خاطر فساد و ناکار امدی و کاملا ازادانه ، دولت هایی از جناح مخالف اوردند با رای بدون تقلب ، و حالا در ادامه اعتراضشان ، مسائل صنفی دارند ، و هنوز صندوق رای در انجا هست برای تغییر ، بدون حاکمیت دولت دیکتاتور فاسد مارکسیستی یا مذهبی (مثل بولیوی ، ونزوئلا ، روسیه ، اسیای مرکزی ، کره شمالی ، هنگ کنگ ، الجزایر و مصر و سودان و سوریه و …. ) ، بسیار امیدوار کننده هست که کسی در داخل و در رسانه داخلی تحلیلی میدهد کاملا متفاوت :
  بخوانید که او چه گونه فرانسه و لبنان و عراق را جدا می بیند از انچه در ایران ، ابان ۹۸ اتفاق افتاد :
  “اما آزادی اینترنت درصورتی وجود دارد که وقتی در شهر یک اعتراضی اتفاق افتاده، شهروند بتواند عکسی را منتشر کند و بگوید در محله ما این خبرهاست. اما ما می‌آییم و به شکل گسترده و عجیب و غریب اینترنت را مسدود می‌کنیم. اینجاست که فرق یک جامعه‌ دموکراتیک با یک جامعه‌ غیردموکراتیک مشخص می‌شود. اینجاست که فرق فرانسه با لبنان، عراق و ایران مشخص می‌شود. اعتراضات اخیر نشان داد که فرانسه از لبنان آزادتر، لبنان از عراق و عراق از ایران آزادتر است.”
  او می گوید :
  ” طبقه متوسط بود که انقلاب ۵۷ را شکل داد …… بعد از فروکش کردن تب حرکت‌های چریکی در سال ۱۳۵۵، این طبقه متوسط و روشنفکران بودند که از اواسط سال ۱۳۵۶، جنبش سیاسی و مطالبه‌گری را آغاز کردند. اما وقتی فضای انقلابی شکل می‌گیرد و این چرخه پیش می‌رود؛ سر دادن شعارهایی که طبقات مختلف مردم را جذب انقلاب کند از سوی امام و روحانیون رادیکال و نیز جریانات چپ، آغاز می‌شود .”
  ادامه میدهد :
  ” برخلاف انقلاب سیاسی، انقلاب اجتماعی طبقات پایین و حاشیه‌نشین‌ها بعد از انقلاب نه‌تنها متوقف نشد؛ بلکه قدرت بیشتری گرفت…… به این دلیل که این‌ها به وسط شهر ریخته بودند و به سرجای خود بازنمی‌گشتند و می‌گفتند ما انقلاب کردیم…… این طبقه فرودست می‌گفت چرا این کارخانه‌ها دست سرمایه‌داران زالوصفت است. درنتیجه، حکومت می‌آمد با ابزار قضایی یا شوراهایی اسلامی کار و یا مصوبه ملی کردن صنایع، حتی شرکت‌های خصوصی را که فرد با پول خودش و سال‌ها خون‌دل خوردن شکل داده بود، مصادره می‌کرد. چرا؟ چون، حکومت می‌خواست این نیروی گسترده طبقات پایین را به نفع خود بسیج کند و علیه طبقه متوسط و لیبرال‌ها به‌کار بگیرد……شما باید ببینید که چه ابزاری در اختیار این گروه از مردم قرار داده‌اید؟ آن گروه با چه چیزی می‌تواند اعتراض کند؟ از لحاظ اقتصادی که چیزی ندارد، از نظر سیاسی هم شما جامعه را توده‌ای کرده‌اید. یک جریانی شکل گرفته است که بی‌نماینده است ….. سال۸۴ هم ۱۷میلیون طبقه فرودست و ۱۰میلیون طبقه متوسط رای داد…… بدتر از همه، مجموعه سیستم مناقشه هسته‌ای را به نقطه‌ای رساند که تحریم شدیم و دلار ۳برابر شد. به همین دلیل، در سال۹۲ هم طبقه متوسط و هم، تاحد زیادی طبقه فرودست به این نتیجه رسیدند که تا سیاست خارجی حل نشود، وضعیت اقتصادی درست نخواهد شد….. مهم‌ترین دعوا در انتخابات سال۹۲ بر سر سیاست خارجی بود….. مهمترین سوال مردم این است که مجلس به چه دردی می‌خورد که رای بدهیم؟ …..روحانی آمد تا مساله مذاکره با آمریکا را حل کند….. من در مجله «صدا» نوشتم اگر دستاورد چهارساله اول روحانی یک برجام و یک تلگرام باشد، به معنی موفقیت اوست. این دو تا را اگر در چهارسال دوم هم ادامه دهد، اقتصاد هم راه می‌افتد……برجام، راهبردی بود برای اینکه با تعمیم و تقویت آن، ارتباط سیاسی و اقتصادی کشور با کشورهای دیگر حفظ شود…….ترامپ درست می‌گوید که «با این توافقی که کردیم پولی را در جیبشان ریختیم، حالا با آن‌ پول هر بلایی که می‌خواهند بر سر ما و متحدان ما می‌آورند؛ ….برجام به این معنی بود که جهان، از این به بعد «یک ایران جدید» را ببیند. یعنی ایرانی که می‌خواهد از طریق تعامل، پیوند اقتصادیءسیاسی و اتحاد منطقه‌ای و حتی بین‌المللی منافع خود را تعقیب کند؛ نه اینکه در سوریه و عراق کار خود را کند و تحریم هم نباشد. طبیعتا ترامپ هم چنین واکنشی را نشان خواهد داد، پرزیدنت ترامپ مبتکر توافق با خطرناکترین دشمنان امریکا ، کره شمالی ، طالبان ، روسیه است .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.