تنها «یک چهارم» ژاپنی‌ها موافق برگزاری المپیک توکیو در تابستان آینده هستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنتایج یک نظرسنجی که خبرگزاری ژاپنی کیودو انجام داده نشان می‌دهد اکثریت قابل توجه شهروندان این کشور خواستار لغو و یا تعویق دوباره المپیک تابستانی توکیو هستند.

به گزارش خبرگزاری ژاپنی کیودو، نظرسنجی کیودو نشان می‌دهد حدود ۲۴ درصد شهروندان، یعنی از هر چهار نفر تنها یک نفر خواستار برگزاری المپیک در تابستان ۲۰۲۱ است.

اوایل فروردین ماه امسال، در حالی‌که همه‌گیری کووید-۱۹ در حال سرایت به گوشه‌وکنار جهان بود، با افزایش فشارها از سوی کشورهای مختلف و کناره‌گیری چند کشور، برگزاری رقابت‌ها به تابستان سال آینده موکول شد.

همه‌گیری ویروس کرونا سبب شد رقابت‌های المپیک تابستانی، که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود، برای نخستین بار در تاریخ ۱۲۴ ساله‌اش، به سال عدد فرد منتقل شود.

اما شیوع ویروس نه تنها ادامه پیدا کرد که در حال حاضر همچنان با سرعت بی‌سابقه‌ای رو به اوج‌گیری است.

در اردیبهشت ماه رئیس انجمن پزشکی ژاپن در مورد امکان برگزاری بازی‌های توکیو در تابستان سال ۲۰۲۱، در صورتی که واکسنی برای مقابله با کووید-۱۹ تولید نشود، ابراز تردید کرد.

نظرسنجی تازه کیودو نشان می‌دهد که ۳۶ درصد از شهروندان خواستار به تاخیر انداختن دوباره رقابت‌ها هستند و بیش از ۳۳ درصد نیز اساسا به لغو آن تمایل دارند.

در حال حاضر برگزارکنندگان المپیک توکیو و نیز کمیته بین‌المللی رقابت‌ها توافق کرده‌اند تا برنامه‌ها ساده‌تر برگزار شود.

نظرسنجی کیودو به‌صورت سراسری و تلفنی انجام شده‌است و در عین حال نشان می‌دهد نارضایتی از دولت شینزو آبه همچنان رقمی بالاست (درصد رضایت در حدود ۴۰ درصد است) و بیش از نیمی از شهروندان از واکنش دولت به همه‌گیری ویروس کرونا ناخرسند هستند.