تنها ۱۴ درصد مردم تهرانی‌ها به‌طور موثر در انتخابات ریاست جمهوری رای دادند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_وزارت کشور ایران، نرخ مشارکت مردم تهران، پایتخت ایران ۲۶ درصد اعلام کرده است که با کسر آرای سفید تنها ۱۴ درصد به‌طور موثر در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری شرکت کردند، می‌توان این آمار را نمایی از میزان مشارکت در کل کشور به حساب آورد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، شکراله حسن‌بیگی، رئیس ستاد انتخابات استان تهران یک شنبه ۳۰ خرداد، با اشاره به آمار مشارکت و جزئیات آرای انتخابات ریاست جمهوری در استان تهران اظهار داشت: «بر اساس تجمیع نتایج صندوق‌های رای انتخابات ریاست جمهوری، از مجموع ۹ میلیون و ۸۱۵ هزار و ۷۷ نفر واجدین شرایط شرکت در انتخابات در استان تهران، ۳ میلیون و ۳۴۷ هزار و ۵۸۰ رای اخذ شده که معادل مشارکت ۳۴.۳۸ درصد واجدین شرایط در استان تهران و درصد مشارکت شهر تهران ۲۶ درصد است.»

حسن‌بیگی همچنین در خصوص میزان آرای باطله در تهران گفت: «براساس نتایج صندوق‌ها، ۳۹۸ هزار و ۸۴۱ رای باطله ماخوذه معادل ۱۱.۸۶ درصد آراء استان تهران و تعداد ۱۳ هزار و ۷۷۱ رای معادل ۰.۴ درصد آرای باطله غیر ماخوذه در استان تهران است.»

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی جمعه ۲۸ خرداد برگزار شد که پیش از آن در اقدامی بی‌سابقه شورای نگهبان ۹۹ درصد از ۵۹۲ داوطلب این انتخابات را رد صلاحیت کرد و تنها به ۷ نامزد اجازه حضور داد.

بنا به گزارش رسمی وزارت کشور ایران، ابراهیم رئیسی با ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای پیروز انتخابات شد. پیشتر عبدالرحمان فضلی، وزیر کشور ایران، مدعی شد که نرخ مشارکت ۴۸.۸ درصد بوده که پایین‌ترین میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری در ایران به‌شمار می‌آید.

با وجود اعلام «حرام‌بودن» رای سفید توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، حدود ۴ میلیون رای باطله در این دوره به صندوق‌ها انداخته شد.

گفتنی است که هیچ نهاد و سازمان مستقلی اجازه حضور در ایران برای بررسی نحوه برگزاری انتخابات و سنجش نرخ مشارکت مردم را ندارد.