تنگی نفس بعد از باران، ۱۶۰۰ نفر را در سه روز راهی بیمارستان‌‌های خوزستان کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، مسئولان بیمارستانی در استان خوزستان از هجوم صدها بیمار به دلیل «مشکل تنفسی بعد از باران» به بیمارستان‌ها، به ویژه بیمارستان‌های شهر اهواز خبر دادند.شمار بیماران مراجعه کننده طی سه روز گذشته به بیش از یک هزار و ۶۰۰ نفر رسیده است.

دوشنبه شب بیمارستان‌های اهواز و چند شهر دیگر استان خوزستان شاهد ازدحام بیمارانی بود که به پدیده تنگی نفس بعد از باران مبتلا شده بودند. به گفته منابع بیمارستانی دستکم ۶۰۰ بیمار  که دچار تنگی نفس شده بودند طی دوشنبه تا ساعات بامداد سه شنبه در بیمارستان‌های خوزستان تحت درمان قرار گرفتند.

این درحالی است که به گفته فرهاد حمزه لویی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز روز و شب یکشنبه نیز دستکم ۵۷۶ نفر با عارضه تنفسی به دنبال بارندگی به مراکز درمانی زیر مجموعه این دانشگاه مراجعه کرده بودند.

پیشتر شنبه چهارم آبان نیز ۴۵۶ نفر با عارضه تنفسی، به دنبال بارندگی به مراکز درمانی زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز در خوزستان مراجعه‌ کرده بودند.

شماری از این بیماران با دریافت درمان‌های سرپایی از بیمارستان مرخص شدند اما ده‌ها نفر نیز در بیمارستان‌های اهواز و دیگر شهرهای استان خوزستان بستری شده‌اند.

به این ترتیب تنها طی سه روز اول هفته جاری یعنی از روز شنبه تا دوشنبه شب دستکم ۱۶۳۲ نفر از شهروندان در خوزستان دچار عارضه «مشکل تنفسی بعد از باران» شده‌اند.

پیشتر و در جریان بارندگی روز بیست و هفتم مهر در اهواز ۲۴۶ نفر و روز بیست و هشتم مهر نیز ۲۸۶ نفر و در مجموع دست‌کم ۵۳۴ نفر از شهروندان دچار مشکلات تنفسی شده و کارشان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشیده بود.

روند مراجعه کسانی که در ده روز گذشته پس از هر بارندگی دچار عارضه «مشکل تنفسی بعد از باران» شده‌ و کارشان به بیمارستان کشیده نشان می‌دهد که هر روز بر شمار این بیماران افزوده شده و از ۲۴۶ نفر در بیست و هفتم مهر به دستکم ۶۰۰ نفر در دوشنبه ششم آبان ماه رسیده است.

شیوع عارضه «مشکل تنفسی بعد از باران» در استان خوزستان از سال ۱۳۹۲ آغاز شد و تا سال ۱۳۹۴ طی سه سال در فصل پاییز و با اولین باران پاییزی در مجموع بیش از ۶۰ هزار نفر به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان‌ها و مراکز استان خوزستان مراجعه‌ کردند.

روند ابتلای گروهی شهروندان استان خوزستان به مشکلات تنفسی بعد از  اولین باران‌های پاییزی طی سال ۱۳۹۵ کاهش یافت اما از آن پس تاکنون هر سال به هنگام بارش اولین باران پاییزی صدها تن از مردم خوزستان دچار این عارضه شده و راهی بیمارستان‌ها می‌شوند.

نهادها و مقام‌های مسئول تاکنون درباره دلیل بروز این عارضه عمومی پاسخ دقیقی ارایه نکرده‌اند. در یکی از پژوهش‌های انجام شده در خوزستان ۱۸ گزینه به عنوان عامل احتمالی این مشکلات تنفسی مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت از «مشعل‌های چاه‌های نفت، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن زباله و همچنین گرده‌های گیاه کونوکارپوس» به عنوان عوامل احتمالی بروز این پدیده در خوزستان معرفی شدند.

دانشگاه علوم پزشکی خوزستان بر گرده‌های گیاه کونوکارپوس به‌عنوان یکی از عوامل اصلی بروز این عارضه فراگیر تنفسی تاکید کرده است.

استان خوزستان طی یک دهه گذشته با بحران ریزگردها مواجه بوده است. شدت این بحران به اندازه‌ای بوده که بارها شهرهای این استان از جمله اهواز را به تعطیلی کشانده است.

محمدصادق کریمی‌کیا،  مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان، روز دوشنبه بیست و نهم مهر، نسبت به افزایش مهاجرت مردم این استان به دلیل مخاطرات زیست محیطی هشدار داد و با اشاره به بحران‌های ناشی از انتقال آب و بحران ریزگردها، گفت: «خوزستان یک حوزه مخاطره آمیز از نظر زیست محیطی شده است.»

کریمی‌کیا وقوع توفان‌ ریزگردها در استان خوزستان را دارای پیامدهای اجتماعی دانست و گفت: «توفان‌های گرد و غبار اگر چه یک پدیده فیزیکی است اما دارای تبعات اجتماعی شدید است که مهمترین آن خطر مهاجرت خوزستانی‌هاست.»