تهدیدی که عملی نشد / چاپ تازه‌‌ی کتاب تاریخ جنگ، بدون سانسور

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  دو سال پیش که یک مقام نظامی مستقیم گفت به آن‌‌ها فشار آورده‌‌اند و بناست جلوی انتشار کتاب‌‌هایم درباره‌‌ی جنگ گرفته شود، گمان کردم یکی از همین تهدیدهای فله‌‌ایست.

جعفر شیر علی نیا در ادامه نوشت :

مدتی بعد ستاد کل نیروهای مسلح آن بیانیه‌‌ی شگفت‌‌انگیز را منتشر کرد که در این کانال درباره‌‌اش نوشتم؛ آیین‌‌نامه‌‌ای با بندهای عجیب وغریب؛ به‌‌عنوان نمونه «عدم تشکیک در ضرورت ادامه‌ی دفاع مقدس در زمان‌های خاص (مثل ادامه‌ی جنگ بعدِ آزادسازی خرمشهر و …» از معیارهای صدور مجوز برای انتشار آثار مربوط به تاریخ جنگ اعلام شده و در آن تاکید شده بود: «آثار ادبی، تاریخی و متون آموزشی دفاع مقدس و مقاومت که قبل از ابلاغ این آیین‌نامه منتشر شده‌اند، برای چاپ مجدد باید مجوز چاپ دریافت نمایند.» به همراه بندهای عجیب و غریب دیگر که واکنش‌‌های زیادی به همراه داشت.

از ابتدا مشخص بود این آیین‌‌نامه امکان اجرایی شدن ندارد. با این وجود ممکن بود تهدیدها درباره‌‌ی کتاب من عملی شود و در مسیر انتشار دوباره‌‌ی کتاب تاریخ جنگ مشکلی پیش بیاید؛ کتابی که تا امروز آن را یکی از بهترین آثار منتشرشده‌‌ام می‌‌دانم و جزییات فراوانی از تمام وقایع جنگ در آن آمده به همراه حدود هزار آیتم تصویری، نقشه و نمودارهایی که کنارهم‌‌آمدن تمام این‌‌ها مجموعه‌‌ای کامل از تاریخ جنگ را شکل داده است.

دوستان زیادی از داخل و خارج کشور پیام داده بودند که هرچه گشته‌‌اند نتوانسته‌‌اند کتاب را پیدا کنند. از سویی اوضاع اقتصادی بازار نشر در این روزها بحرانی شده و امکان تجدید چاپ کتاب‌‌ها سخت است. با این حال با همت انتشارات سایان توانستیم چاپ هشتم کتاب را در تیراژ محدودی بدون سانسور منتشر کنیم که با همکاری وزارت ارشاد، اعلام وصول و مجوز توزیع آن نیز صادر شده است.