تهرانی‌ها در برزخ؛ وضعیت کرونا زرد؛ کیفیت هوا بنفش

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ در ایران شهروندان ساکن پایتخت وضع ویژه‌ای دارند. وضع تهران از نظر همه‌گیری ویروس کرونا زرد اما از نظر آلودگی هوا قرمز و بنفش اعلام شده است.


بر اساس مطالعاتی که تا به امروز صورت گرفته و بر مبنای تحلیل داده‌های موجود، شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد آلودگی هوا به شکل چشمگیری تعداد موارد آلودگی به ویروس کرونا، مراجعه به بیمارستان و مرگ را افزایش می‌دهد.


به طور متوسط میزان ابتلای افرادی که طی دوره زمانی طولانی در معرض ذرات آلوده در هوا و ریزآلاینده‌ها قرار گرفته‌اند ۱۰ درصد و تعداد موارد مرگ این دسته ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.
هوای سرد زمستانی این روزهای تهران، غبارآلود از دود و تیره‌رنگ است که برای رهایی از آن، امیدی به باد و باران نیست و شاخص کیفیت هوا در بسیاری از ایستگاه‌های تهران آلوده برای گروه‌های حساس و در بعضی از ایستگاه‌ها از مرز ۱۷۰ وضعیت قرمز نیز گذشت و هوا را برای همه گروه‌های جامعه آلوده نشان می‌دهد.


سهم منابع ثابت از جمله سهم آلایندگی صنایع ۱۷ درصد، پالایشگاه حدود ۴ درصد، نیروگاه ۱۲ درصد، پایانه‌های اتوبوس، خانگی و تجاری کمی بیش از سه درصد و فرودگاه هم زیر یک درصد تخمین زده شده است.


در فصل زمستان به خاطر اولویت قرار گرفتن گاز در بخش خانگی و اداری، گاز نیروگاه‌ها و سایر بخش‌ها به گفته برخی از کارشناسان قطع می‌شود. از این رو نیروگاه‌ها برای تامین سوخت از مازوت استفاده می‌کنند.

زهرا نژاد بهرام عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران در دویست و پنجاه و هفتمین جلسه شورا و در تذکری نسبت به افزایش آلودگی هوا گفت: «بر اساس اظهارات معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست کشور چون ظرفیت پالایشگاه‌ها از مازوت پر شده و به واسطه تحریم‌های بین المللی کسی خریدارشان نیست، مجبور هستیم به این موضوع تن بدهیم که این مازوت‌ها را در شهرها بسوزانند.»


اسماعیل کهرم کارشناس و فعال محیط زیستی در مصاحبه با ایرنا گفت: «صحبت‌های مسئولان در خصوص سوخت مازوت در نیروگاه‌ها، ضد و نقیض است در این‌باره وزیر نفت چندی پیش گفته است که از روی ناچار و به اجبار محبور به مصرف مازوت در نیروگاه ها هستیم در حالی که مسئولان محیط زیست اعلام می کنند هیچگونه مازوتی در نیروگاه‌ها به مصرف نمی‌رسد.»
این کارشناس با تاکید بر اینکه سوخت مازوت، سرطان‌زاست گفت: «مازوت مانند چسب بر روی ریه انسان می چسبد و اگر کرونا نیز به آن اضافه شود شاهد شرایط بدتری خواهیم بود.»

✍️ دیدگاه شما 🙏