تهمت تبانی با امریکا به روحانی


  • محمدحسین مهرزاد / منبع:‌ کانال تلگرامی امتداد

دیروز حسن روحانی در استان کرمان خبر مهمی داد:«در روز‌های آتی طرحی برای خانواده‌هایی که در فشار اقتصادی هستند اعلام می‌کنیم و از ۲۴ میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار ایرانی عده‌ای زندگی مناسبی دارند، اما اکثریت ۱۸ میلیون خانوار نیاز به مساعدت و کمک دارند و امیدواریم از ماه آینده به هر خانوار حمایتی ماهانه داشته باشیم.»اگر فکر می‌کنید کمک ماهانه دولت به ۱۸ میلیون خانواره آنقدر خبر مهمی هست که در صفحه یک روزنامه‌های دلواپس خودش را نشان دهد اشتباه می‌کنید. نان آنها در دعواست نه گشوده شدن گره از زندگی مردم هرچند که ژستشان چیز دیگری باشد.

آرامش به سبک کیهان

کیهان امروز در سرمقاله‌اش نوشته:«سخنان تند و توأم با عصبانیت آقای روحانی در یزد را می‌توان از این دریچه نگریست که اگرچه ظاهری تهاجمی، جنجالی و افشاگرانه دارد اما همه اینها روی دیگر نوعی استیصال است و از این منظر نه جای تعجب دارد و نه چندان جای نگرانی، چرا که چنین رویه‌ای قابل پیش‌بینی بود.»

اگر جای نگرانی ندارد پس چرا ۴۸ ساعت است که یک بند مشغول فحاشی و تهمت زنی به روحانی و دولت هستید؟ رفتار جریان سیاسی‌ای که نگران نیست اینگونه است؟ یا اتفاقا این رفتار هیجانی و هتاکانه نسبت به رییس جمهور از روی استیصال و درماندگی مخالفانش است؟ اینکه روحانی از رفتار پیامبر در پیمان بستن با کفار حرف می‌زند کجایش نگران کننده است؟ اینکه دست روی فساد‌های چند صد میلیون دلاری گذاشته علی القاعده باید شما مدعیان مبارزه با فساد را خشنود کند پس چرا راه هتاکی و بی‌حرمتی پیش گرفتید؟

تهمت تبانی

مهدی محمدی که روزی یار همراه سعید جلیلی در مذاکرات بی‌پایان و بی‌نتیجه هسته‌ای بود و در این سال‌ها با دوپینگ صدا و سیما برای خودش یک پا کارشناس هسته‌ای شده ظاهرا به حوزه سیاست داخلی هم علاقه دارد چه آنکه امروز به تحلیل سخنان روحانی در سفر یزد پرداخته و در سرمقاله وطن امروز نوشته است:«حسن روحانی روز یکشنبه رسما به عنوان اصلی‌ترین عضو کمپین انتخاباتی جریان «اصلاحات- اعتدال» وارد صحنه شد.»

آنها حرف‌های روحانی را یک مشت فضاسازی بی نتیجه انتخاباتی می‌دانند:«مشاوران، احتمالا به دلیل دستپاچگی ناشی از افول بی سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور نتوانسته‌اند مشاوره درستی به ایشان بدهند یا شاید هم داده‌اند و آقای روحانی زیر بار نرفته. آقای رئیس‌جمهور در حال نواختن سرنا از سر گشاد آن است.»سورنا نواختن از سر گشاد آن چه آسیبی به کمپین انتخاباتی شما می‌زند؟ جز این است که حرف‌های روحانی نشانتان داد اگر ادامه دهد ممکن است نقشه‌های شما نقش برآب شود؟ آنقدر عصبی شده‌اید که رییس جمهوری اسلامی ایران را به تبانی با دولت امریکا متهم می‌کنید:«آنچه او اکنون انجام می‌دهد در واقع مقدمه برنامه بزرگ‌تری است که بناست در ماه‌های آینده رو شود و نیاز به زمینه‌سازی و مقدمه‌چینی از جنس به هم زدن تعادل افکار عمومی دارد. حدس محتمل از دید من این است که آمریکا و دیگر طرف‌های غربی که توانسته‌اند از دولت روحانی در سال‌های گذشته امتیازهای بزرگ و کلان بگیرند، سخت درباره سرنوشت روحانی و دولت او به طور خاص در انتخابات آینده به وحشت افتاده‌اند و اکنون تغییر دادن این سرنوشت محتوم برای آنها از هر موضوعی حتی مسأله هسته‌ای و تقابل راهبردی ای که با ایران درگیر آن هستند، مهم‌تر است. برخی نشانه‌ها از جمله اعلام مکانیسم جدید بشردوستانه خزانه‌داری آمریکا حکایت از آن دارد که شاید آمریکا بخواهد برای تغییر صحنه به نفع غربگرایان و احیای دوقطبی « سازش- مقاومت» در ایران یک پیشنهاد توخالی ولی اغواگرانه روی میز بگذارد.»

این حرف‌ها و نوشته‌های امروز این جماعت یادمان باشد اما پیش از آن یک سوال آیا کسی در ایران جرات دارد رییس قوه قضاییه را متهم به تبانی با یک کشور دیگر کند؟ چه فرقی میان دو رییس قوه است که یکی را در روزنامه‌ها اینگونه می‌نوازید و دیگری… بگذریم.

روحانی عقب نشینی کرد؟

روزنامه جوان مدعی است روحانی در کرمان نسبت به سخنرانی‌اش در یزد عقب نشینی کرده:«روحانی که گویی بازخورد‌های مواضع تند خود در سخنرانی یزد را دریافته بود، که حتی به مذاق متحدانش هم خوش نیامده بود، این بار بر خطابه میانه روی و اعتدال نشست و در این زمینه از مرحوم هاشمی رفسنجانی به عنوان شخصیتی یاد کرد که همواره به اعتدال دعوت کرده است.»انها فکر نمی‌کنند که ممکن است رییس جمهور اندازه خودشان کوته‌فکر و با پلن یک روزه و دو روزه نباشد.