تودیع فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، انتقال وظایف به سنتکام

پایگاه خبری / تحلیلی نگامفرمانده ارشد نظامی آمریکا در افغانستان روز دوشنبه سمت خود را تحویل سنتکام داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طی مراسمی که روز دوشنبه در کابل برگزار شد، ژنرال اسکات میلر سمت و مسئولیت خود را به ژنرال کنت مکنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام)، تحویل داد.

بنا بر این گزارش، این مراسم تودیع، تازه‌ترین نماد خروج آمریکا از طولانی‌ترین جنگی است که در تاریخ خود درگیر آن بوده است.

ژنرال میلر از سال ۲۰۱۸ در افغانستان خدمت کرده است، ولی در ماه مه امسال با تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، وظایف او به سنتکام محول شد.

از آن زمان، بیشتر ۲۵۰۰ نظامی آمریکایی باقی‌مانده در افغانستان از آن کشور رفته‌اند و پایگاه هوایی بگرام هم که در بیست سال گذشته مرکز عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه طالبان بود، تحویل دولت افغانستان شده‌است.

مراسم روز دوشنبه در سفارت آمریکا در کابل برگزار شد. بنا بر این گزارش، قرار است حدود ۶۵۰ نظامی آمریکایی برای حفاظت از مجتمع بزرگ آن سفارت در افغانستان بمانند.

مسئولان بلندپایه افغان و فرماندهان نظامی آن کشور در منطقه سبز کابل که از استحکامات امنیتی سنگینی برخوردار است، در آن مراسم شرکت کردند.

آقای بایدن تاکید کرده است که کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان را ادامه خواهد داد، و قرار است تا سال ۲۰۲۴، ایالات متحده سالانه ۴.۴ میلیارد دلار در تقویت نیروهای امنیتی افغان هزینه کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان که در آن مراسم حضور داشت، گفت که خروج نیروهای آمریکا و ناتو، باعث بروز خلاء امنیتی و محروم ماندن نیروهای نظامی افغانستان از تدارکات لازم برای مبارزه با حملات رو به فزونی طالبان شده است.